2 blijven liggen. Aan de Langstraat bad men perceelen van l| k.m lengte, en het laat zich goed begrijpen welk een tijdverlies hier werd geleden. Bij den suikerbietenoogst moesten dus de wa gens meer dan een k.m. over eigen bouwland rijden, waarbij d« wagen soms zoodanig in de klei wegzakte dat hij eerst weer ont laden moest worden. Hier werden de perceelen bij ruilverkave ling gevierendeeld, waardoor de breedte, afgezien nog van het samenvoegen, ook vier maal zoo breed werd, vele kilometers sloot konden vervallen en de bewerking werd derhalve veel doei matiger. Al wordt o ogen schijn lijk bij ruilverkaveling het aantal wegen en waterloopen grooter en dus grond aan cultuur onttrokken, ir werkelijkheid is de toestand andersom, want heel wat toegangs- en over gangs we gen en van geen belang meer zijnde slooten, hager en andere scheidingen kunnen vervallen. Want het is de opzet dat elk nieuw perceel aan en weg en een waterloop komt te liggen.Het komt slechts* een enkele keer voor dat nog een erf dienstbaarheid van overweg blijft, en dan betreft het nog meest al familiebezit, dat in de naaste toekomst toch vereenigd kar worden De ruilverkaveling heeft echter nog meer zegenrijke gevolgen. Want reeds bestaande cultuurgrond wordt, mede tengevolge van een doelmatige ontwatering en gunstiger perceelsvorm tot groo ter productiviteit gewekt, terwijl nog niet in gebruik genomen gronden vaak uitmuntende cultuurgronden worden. Als voorbeeld nemen we de ruilverkaveling Hieuw Leusen. Hier betreft het eer complex van ruim 1200 h.a. hetwelk vroeger dikwijls overstroom de en in droge zomers slechts slecht hooi leverde. Na de tot stand gekomnn bemaling en de daarop gevolgde ruilverkaveling hebben belangrijke grondverbeteringen plaats gehad en thans zijr daar reeds ruim 60 boerderijen gebouwd. In de daar in de nabijheid liggende ruilverkaveling Staphorsl -Oost steeg de productie na de ontginning als gevolg van ruil verkaveling van 25 op 40 h.l. rogge per h.a. De grootere waarde der tengevolge van ruilverkaveling in be handeling genomen gronden komt ook tot uiting in de enorme stijging der grondprijzen na de verkaveling. Als voorbeeld dien* een ruilverkaveling bij Heesch (N.B.waar de grond voor de verkaveling nog geen 100 gld. per h.a. waard was! De ruilver- kavelingskosten bedroegen bijna 30 gld. per h.a., maar nader hand brachten bij verkoop verschillende perceelen 600 gld. per h.a. op Uit een en ander moge duidelijk blijken van welk groot belang ruilverkaveling in het algemeen is en in ons land kan worden bij intensieve doorvoering. De geheel gewijzigde omstandigheden waarin ons volk thans is komen te verkeeren maken het meer da: ooit noodzakelijk dat de mogelijkheden op dit gebied ten. vollf worden benut. Volgens ir. Westhof draagt iedere h.a. cultuur-

Orgaan der Vereeniging TAK | 1940 | | pagina 3