grond jaarlijksch 300 gld. bi] aan het volks inkomenIedere 5 a 10 h.a. cultuurgrond beteekent een bestaan voor een gezin,men begrijpe dus, welke mogelijkheden de ruilverkaveling en de daar meestal mee samengaande ontginning kan beteekenen voor den jongen boerenstand voor wien een bestaansmogelijkheid wordt geschapen en waardoor de trek van het platte land naar de groote stad belangrijk kan worden tegengegaan. Naast de opvoering van de economische weerkracht van ons Tolk mag de ruilverkaveling een belangrijk werkverschaffings object genoemd worden. Hoewel de boerenbevolking over het algemeen zeer hangt aan het bestaande en dikwijls met veel wantrouwen tegenover een algeheele wijziging van jarenlang bestaande toestanden staat, pleit het voor de goede resultaten, dat juist in de nabijheid van gereedgekomen objecten de wensch naar nieuwe verkavelin gen ontstaat. Immers daar kan men zoowel de groote verbete ringen met eigen oogen aanschouwen als de gunstige financi- eele resultaten vaststellen. Yan veel belang is ook, wanneer het mogelijk blijkt (als bijv. in Staphorst het geval was)om in samenwerking met bijv. een boerenbond proefvelden aan te leg gen, zoodat de toekomstige eigenaren naast de gunstige re sultaten ook de juiste bewerking kunnen zien. Heb ik hierboven alleen geschreven over de meest voorkomen de gevallen van noodzakelijk geworden ruilverkavelingener zijn toch ook nog andere gevallen waarin ruilverkaveling een goede oplossing kan brengen. In de eerste plaats kan ze uitmuntend worden toegepast op die gronden, welke gemeenschappelijk eigen -dom zijn en waarop bepaalde geslachten weide- of hooirechten hebben. Bij verschillende reeds plaats gehad hebbende verkave lingen werden deze gronden mede verkaveld, waardoor de op brengst aanmerkelijk kon worden opgevoerd. In de tweede plaats wijs ik op de groote voordeelen van ruil -verkaveling bij den aanleg van nieuwe wegen en kanalen.Hierbij kunnen niet alleen de zgn. schadesnijdingen bijna geheel opge heven worden, maar kan tevens voorkomen worden dat een aan eengesloten eigendom naderhand aan weerszijden van den weg of het kanaal komt. Utrecht J.H. van de Yrugt. (Collega van de Yrugt heeft zich bereid verklaard nog enkele artikelen over ruilverkaveling te schrijven. Ter aanvulling van dit eerste inleidende artikel, hebben we voor elk lid een exemplaar van de van de brochure Ruilverkaveling een Natio naal belang" bijgevoegd. Deze brochure werd ons welwillend ter beschikking gesteld door de Nederlandsche Heide Maatschappij.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1940 | | pagina 4