9 der een hoek van ongeveer 45 graden met de schrijf lijnen, doch loopt er aan evenwijdig. De pen wordt steeds van links naar rechts voortbewogen. Van-links naar rechts geeft ze de klein ste, van onder naar hoven de grootste schrijfdikte De lettervormen zijn eenigszins aan het schrijfmateriaal aan gepast. Een vaardig rondschriftschrijver zal met deze vormen weinig moeite hebben. Zie model 6. Tien geboden voor den lettert eekenaar bij toepassing van de Eomeinsche letters: 1) Gebruik nooit in een woord kapitalen en minusculen door elkaar. 2) Let bij dik en dun schrift op welke stokken dun en welke dik behooren te zijn. 3) Zet N en S niet in spiegelschrift. 4) Maak de letters niet topzwaar. 5) Verwar niet de ij met y (ypsilon, Grieksche i, i grec) 6) Zorg dat de letters niet omvallen. 7) Plaats op de hoofdletters geen punten. 8) Neem voor de evenwichtige zwart-witverdeeling de regels van de interlinie in acht. 9) Plaats de letters niet te ver van elkaar en houd de ver ticale en liggende stokken evenwijdig. 10)Houd de letters precies tusschen grond— en hoogtelijn. g. Schoonschrift. Schoonschrift is iets anders dan het schrift, dat -men in zijn particuliere brieven pleegt te gebruiken. Ook is het geen Zondagsche uitgave van ons dagelijksch omgangsschrift, doch een tentoonstelling van lettervormen, die in alle onderdeelen keurig verzorgd zijn. Nog niet zoo heel lang geleden noemde men het ,fcalligraphie" tegenwoordig verstaat men hièronder schrift f dat feitelijk get eekend is, ook al schrijft men letter -elementen in een trek. De natuurlijke verbindingen zijn opge offerd aan den lettervorm, in tegenstelling met het loopend schrift, waarbij de vorm ondergeschikt is gemaakt aan de ver binding. Het eerst bedoelde type wordt gewoonlijk "staand schrift" genoemd. Hieronder verstaat men schrift geschreven met een "staande" hand, dwz. de hand blijft al schrijvende op de plaats, terwijl de vingers de vereischte beweging uitvoe ren. Indien de hand zich verplaatst, geschiedt dit door op lichten van den pols Loopend noemt men dat schrift, waarbij men niet slechts al le deelen van een letter, maar ook de letters van een woord aaneengeschakeld en zonder af te breken schrijft .Tegenwoordig wordt vrij algemeen op de Lagere School dit schrift geleerd, daarbij aannemende, dat uitsluitend met dit type snelheid kan bereikt worden. We zullen de argumenten van voor— en tegen standers voorbijgaan, doch alleen de aandacht vestigen op een

Orgaan der Vereeniging TAK | 1940 | | pagina 10