10 ten gevolge van deze methode optredend minder fraai kenmerk, hl, de spitse vormen, die eerder dan de ronde tot onduidelijk heid leiden. De uitdrukking "een echt schoolhandje" spreekt boekdeelen. Verder typeert zich dit schrift door groote tusschenruimten, een eigenschap, die in de praktijk op moeilijkheden stuit.Eet is schrift in de "breedte, dat zich moeilijk leent voor het ge bruik tusschen verticale lijnen, dus in kolommen, terwijl toch in het ambtelijk leven ieder met het invullen van kolommen te maken heeft. Voor cijfercombinaties moet men ook van loopend schrift af stappen, omdat verbindingen hierbij altijd onleesbaarheid ten gevolge hebben. Het is voor den leerling—teekenaar van het grootste belang, dat hij zich een beheerschte hand eigen maakt. Niet zelden loopen de vorderingen bij het teekenen en het schoonschrijven parallel. Het vervaardigen van schoonschrift oefent het oog en doet een goeden kijk ontstaan op verhoudingen. Voor alles komt het aan op het oog. De hand is slechts onderdanige die naresse van het oog. Hoe kan een vaardige hand een letter voortbrengen, waarvan geen beeld is opgenomen? Eerst zien en dan nadoen. Deze gulden regel geldt in niet mindere mate voor het nummeren. Eet cijferbeeld uit de schooljaren zal moeten plaats maken voor een geheel ander type. Voor het bereiken van een goed resultaat is het noodzake lijk, dat men zich nooit verzoent met zijn eigen fouten.Opper vlakkig" goed lijken" mag nog niet tot tevredenheid stemmen, want op den keeper beschouwd, ziet men vaak gedrochtelijke afwijkingen. Verder wordt schoonschrift niet verkregen door maar eens te probeeren, maar door van den beginne af flink, met ge duld en volharding te oefenen. Hoewel ieder volwassene meestal zijn eigen schrijfhouding gekozen heeft, geven wij hier een aanwijzing, die gevolgd kan worden. Het is gewenscht het papier iets naar rechts onder een hoek van 30 a 40 graden met den tafelrand te leggen; laat de punt van de pen ongeveer 3 cm voor de vingers uitste ken. Zet vooral de twee punten van de pen op het papier;houd den penhouder eenigszins in dezelfde richting als waarin de neerhalen getrokken worden. Is de neerhaal gekarteld, dan is waarschijnlijk een dezer wenken niet opgevolgd. Het uitvloeien van de letters kan voorkomen worden door de vingers, die altijd een weinig vet zijn, door middel van een onderlegger (of vloeipapier) van het schrijfvlak af te houden. Dit is trouwens te allen tijde aan te bevelen. Ook de richting van het schrift is eenigszins individueel. Een kleinere schrijf hoek dan 50 a 60 graden is niet aan te be-

Orgaan der Vereeniging TAK | 1940 | | pagina 11