11 velen. De houding van den onderarm "bepaalt den schrijf hoek. helt.het schrift te veel, dan kan dit euvel verholpen worden door d£. elleboog hij het schrijven iets verder van den romp te brengen, Ter zelfcontrole volgen hier eenige regels: 1) neerhalen alle precies even dik; 2) ophalen dun en sierlijk afgewerkt, zonder beven; 3) omhalen alle even rond; 4) haken gelijk van vorm; 5) boven- en onderlussen even groot en gelijk van vorm; 6) de o-vormen precies gelijk; 7) evenwijdige neerhalen; 8) gelijke romphoogte en gelijke 'letterafstanden. De verhouding van romp— en lushoogte is bij gróót- schrift. 1 1,5, bv. rompletter a hoog 12 mm, lusletter h hoog 30 mm. Deze verhouding wordt grooter naar gelang het schrift kleiner wordt. Bij klein schrift zal deze verhouding ongeveer 3 7 bedragen; dus als het schrift 1 ctn hoog is, is de romp letterhoogte 3 mm. Cijfers behoorende bij een schoonschrift moeten andermaal de hoogte hebben van een rompletter. Het schoonschrijven met I.inkt zal in den beginne nogal wat moeilijkheden opleveren, voornamelijk omdat hiervoor dik wijls te dikken inkt wordt genomen, die niet gemakkelijk uit de pen vloeit. Het verdient aanbeveling om voor het schrij ven van letters en nummers inkt te wrijven, die van eenigs— zins andere samenstelling is dan voor het teekenen. Daartoe neme men een grootere hoeveelheid water in het wriifbakje en wrijve met lichte hand zoo lang tot de inkt zwart is. Welken penhouder en welke pennen moet men gebruiken? Er zijn in den handel gebracht alle mogelijke en onmogelijke mo dellen. Men beweert zelfs penhouders tegen schrijfkramp uit-P gevonden te hebben. Met dat al is de gewone houten school- penhouders voor den gemiddelden schrijver het beste.Voor het schoonschrijven is de Elastic Pen van Perry (No. 27 ex fine) uitstekend geschikt. Deze pen kan ook gebezigd worden voor het schrijven van den staat 75. Voor schoonschrift van klei ne afmetingen en ook voor kleine cijfers zal in het algemeen de pen Sommerville No. 216 EP de voorkeur verdienen. Alphabet No. 7 eeft voorbeelden van onze nationale schrijfletter voor schoonschrift. Men noemt deze nationaal, omdat in de verschillende landen kleine variaties voorkomen in richting, breedte, rondingen enz. h. Italique. De in teekenaarskringen dikwijls ten onrechte voor italique gebruikte benaming batard is de naam van een schriftsoort, zooals reeds bij het schoonschrift werd aangehaald, dat als

Orgaan der Vereeniging TAK | 1940 | | pagina 12