13 nen getrokken. Langs de onderste horizontale lijn legt men een rechthoekiger, driehoek met een hoek van 45° en trekt de hypo tenusa bc. Daarna de hypotenusa cd en zoo vervolgens. Door de snijpunten met de reeds getrokken evenwijdige lijnen trekt men tenslotte zooveel evenwijdige verticale lijnen als noodig zijn. Met een schaallatje kan ook een goede verdeeling verkregen worden. Voor de hoofdletters kan de verhouding van breedte en hoog te 3: 5 behalve voor de M en de Wt waarvoor deze resp. 4 5 en 5 5 is. Ook de verhouding 3 7 werd veel toege past Bij de kleine letters is de verhouding voor de zgn. romplet- ters weer 3:5; voor stok— en staartletters wrordt een halve romphoogte toegevoegd Opgemerkt wordt, dat het vervaardigen van deze lettertypen zeer tijdroovend is. Voor toepassing van nieuwe kadastrale kaarten komen ze derhalve niet meer in aanmerking. Bij wijzi gingen van bestaande kaarten zouden bedoelde vormen hier en daar misschien nog eens van nut kunnen zijn. k. Mallenschrift Ook de schrijf mallet t er s zijn eenigszins genbrmaliseerdDe grondvorm is de blokletter sub a. De in den handel gebrachte lettermallen van het merk Standardgraph voldoen het meest. Voor het vervaardigen van deze letters -wordt behalve van mallen gebruik gemaakt van buisjespennen. Een veel gebruikt model is de bij de mallen behoorende trechtervormige buisjes- pen. Voor het verkrijgen van uniforme opschriften op kaarten kunnen genoemde schrijf mallen met succes gebruikt worden. Na korte oefening verkrijgt een ieder gunstige resultaten. Waar men op te letten heeft bij mallenschrift is het vol gende: Men bezige voor eiken mal de daarbij behoorende pen.De te gebruiken O.I.—inkt neme men bij voorkeur uit zgn. inkt pa tronen. Gekleurde inkt of verf is voor alle maten te gebrui ken, behalve misschien voor de allerkleinste lettertjes. Hoewel voor alle buisjespennen de noodzakelijkheid van grondig reinigen eigenlijk vanzelf sprekend is, wordt er met den meesten nadruk op gewezen, dat de kleinste maat dezer pennen steeds zorgvuldig en onmiddellijk na gebruik gerei nigd moet worden. Geringe inktresten kunnen anders verdrogen en verstopping verzoorzaken. Men bestede hieraan dus de grootste zorg. Men vuile het trechtertje van de pen nooit meer dan voor de helft. Het metaaldraadje binnen in den trechter blijft daarin ook tijdens het schrijven. Zoo noodig wordt dit draadje eenige malen op en neer bewogen wanneer de pen niet voldoen-

Orgaan der Vereeniging TAK | 1940 | | pagina 14