15 Hoe de nieuwe dienst nu ongeveer zal functioneeren, geeft prof.ü-ienfe tra als volgt aan: !f,a. Alle werk, dat niet door het meethureau "behoeft te wor den uitgevoerd, wordt overgelaten aan het Centrale Teekenhu reau. Dit is b.v. het berekenen van den meetkundigen grond slag; het nummeren en opwerken van het plan; het berekenen van de oppervlakte; het vervaardigen van kopieën] het aanleg gen van het plan; zoo mogelijk het schrijven van den Staat no. 75. b. Voor een meetbureau blijft dus over de voorbereiding van een landmeetkundig werk, de verkenning en meting van den meetkundigen grondslag; het delimiteeren, het detailmeten,het vervaardigen van de veldwerken, het kaarteeren en in inkt zetten van het werkplan en het controleeren en inleveren van den Staat no. 75.- Het Hoofd van het meetbureau is natuurlijk voor de uitkomsten verantwoordelijk (het werk aan het centrale teekenbureau verricht geschiedde als assistentie) cDe delimitatie zal uitsluitend door de beide landmeters geschieden. Eet Hoofd van het bureau is voor een deel van zijn tijd bezet met correspondentie, conferenties met opdrachtge vers, e.d. Den overblijvenden tijd zal hij moeten verdeelen tus- schen de teekenkamer en het veld. Voor leiding van het ter— reinw7erk is de toegevoegde landmeter de aangewezen figuur, terwijl dit de teekenaar op de teekenkamer is. d. De technici zullen moeten kunnen detailmeten, veldwerk schetsen, kaarteeren en in inkt zetten. Met het oog op het feit, dat het werk meestal niet in de onmiddellijke nabijheid van hetbbureau ligt, zullen de technici b.v. een maand te velde zijn en daarna een maand op het bureau om hetgeen zelf gemeten is af te werken. Dit laatste: meten en kaarteeren in een hand is een vrijwel noodzakelijke conditie om goed en .eco nomisch te leeren. meten. De boven aangegeven vluchtige schets van de werkwijze, doet zien, dat het voor het kader er in de eerste en laatste plaats op aankomt te laten werken. Dit beteekent niet, dat het kader rustig kan afwerken wat er op de tafel wordt ge legd. Integendeel, voortdurend zal elk der drie deskundigen moeten 11 schoolme>esterenT?om alles zoo voor elkaar te krijgen, als moet, en elk zal op zijn terrein de teugels in de hand moeten houden. Zeer in het bijzonder geldt dit voor het Hoofd, die steeds tot in details van alles op de hoogte moet zijn en er voor moet zorgen, dat alle draden in zijn handen bijeenko men. Op het centrale teekenbureau zullen ongeveer 25 technici werkzaam gesteld worden. Verder is het voornemen 12 technici op arbeidsovereenkomst aan elk bureau werkzaam te stellen. Het bureau zal landmeetkundig werk uitvoeren en wei zulk

Orgaan der Vereeniging TAK | 1940 | | pagina 16