3 zal oordeelen over de wenschelijkheid van de uitvoering, hoe bezwaren tegen de plannen kunnen worden ingediend en hoe de stemming wordt gehouden, alsmede welke stemmingsuitslag be slissend is. De wet geeft voorts aan, wanneer een afgestemde ruilverkaveling toch doorgang moet hebben. Ze bevat voorts be palingen betreffende de schatting, de ter visielegging, het plan van wegen en waterloopen, het opmaken der acte en de overschrijving in de openbare registers. Tenslotte bevat de wet nog een regeling betreffende de kosten (zie o.m. de eer ste aanvulling der Ruilverkavelingswet van 12 Mei 1939, circ. 2823) betreffende afkoop van ruilverkavelingsrente. Uit de Ruilverkavelingswet valt derhalve volledig na te gaan, hoe het verloop van een dergelijk belangrijk cultuurtechnisch werk is. Hierop hoop ik in een volgend artikel nader in te gaan. Utrecht J.H.van de Vrugt MKDMEETKUKDI TEBCMEN SCHRIJVEN ASchriftsoorten. In de uitoefening van zijn functie moet de teekenaar van het Kadaster ervaren zijn in het schrijven of teekenen van letters en cijfers Onder geteekend schrift verstaat men letters, die niet uit sluitend met de vrije hand getrokken zijn, maar waarbij tevens gebruik gemaakt is van driehoek, trekpen, passer, mallen,buis- jespennen en verder teekengereedschap (zie schrijfvoorbeelden 5, 8 groot model, 9 en 10). Met geschreven schrift bedoelt men, behalve het met de gewo ne schrijfpen geschreven schrift, ook die soorten schriftwaar voor men speciale pennen bezigt om lettervormen te vervaardi gen (zie schrijfvoorbeelden 1, 2, 3, 4, 6, 7 en ook wel 8 voor kleine maten) Over het algemeen is het tempo, waarin men het geschreven schrift maakt, sneller dan dat, waarin het geteekend schrift wordt vervaardigd Slecht uitgevoerd letterschrift doet afbreuk aan een overi gens mooie teekening en kan deze soms totaal verknoeien. Dit geldt niet in de laatste plaats voor landmeetkundig teekenwerk, met name voor kadastrale kaarten. In de kadastrale archieven bevinden zich kaarten,waarop ge schreven en geteekende lettervormen van zeer uiteenloopend ty pe voorkomen. Door de samenwerking met andere diensten zal de teekenaar ook kennismaken met lettertypen, die hij in zijn eigen

Orgaan der Vereeniging TAK | 1940 | | pagina 4