Het begin en het einde van eiken trak moeten'halve cirkels zijn, terwijl de kanten niet gekarteld mogen wezen. Opdat dit laatste gemakkelijker bereikt kan worden, is het aan te beve len het tafelblad te laten hellen. Na het gebruik moeten de pennen steeds gereinigd worden (overpen kan gelicht worden) liefst in een spoelglas met water. Het blokschrift met afzonderlijke typen voor hoofdletters (kapitalen) en kleine letters (minusculfifen of onderkast -zet- tersterm-) moet oordeelkundig aangewend worden» Bij de woord vorming uitsluitend uit kapitalen moet men bedenken, dat de hoofdletters A, V, L, T, W, Y, K veel "fond" hebben en daarom is het gewenscht de afstanden onderling optisch gelijk te ma ken. Heeft men midden in een regel bv. tweemaal de letter T naast elkaar en geeft men die letters de volle breedte, dan kan het gebeuren, dat op die plek te veel fond komt. Het woord valt als het ware in tweeën. Bij alleenstaande regels en ook bij woorden met groote minus- culen is het evenzeer gewenscht, de afstanden optisch gelijk te stellen. Verder moeten bij opschriften, bestaande uit twee of meer regels, de bepalingen van de interlinie in acht geno men worden. Deze interlinie kan varieeren van de letterdikte tot de volle letterhoogteNeemt men een grooteren afstand, dan loopt men gevaar, dat de regels los van elkaar komen. Blokschrift kan verticaal, doch ook schuin geschreven wor den. Verticaal gesteld schrift zal in het algemeen de lees baarheid verhoogen; het schuine blokschrift wordt echter met grooter gemak geschreven. bRondschrift Het rondschrift is ontstaan uit den gotischen lettervorm en wel uit afgerond gotisch, dat geschreven werd met een veeren pen met afgeplatte punten. In latere jaren paste de rond schrift lettervorm zich eenigszins bij de schrijfletter aan.Wer den aanvankelijk geen lussen gemaakt, later completeerde men het lettertype met boven— en onderlussen. Het zgn. bastaard schrift der Franschen (ëcriture batarde) verschilde slechts van het rondschrift door de helling der letters. Bij het rond schrift staan de neerhalen loodrecht op de steunlijn; bij het bastaardschrift maken ze een hoek van 60 tot 45 graden daar mee. Voor het vervaardigen van rondschrift is het noodig ge bruik te maken van speciale pennen, rondschriftpennen, die in 15 verschillende breedten voorkomen. Ook zijn er dubbele, zgn. schaduwschriftpennen in den handel. Deze pennen zijn bijzonder geschikt om zich een goede houding aan te wennen. De rond- schriftpen is aan de punt afgeplat. De afgeplatte kant staat niét loodrecht op de lengteas van de pen, doch loopt eenigs zins schuin, met dien verstande, dat bij verschillende merken

Orgaan der Vereeniging TAK | 1940 | | pagina 6