.8 eeuw. Niettemin "blijken de grondvormen van deze lettersoort ir den tegenwoordigen tijd nog al eens op teekeningen gebruikt t€ worden. Eet is een eenvoudig lettertype, dat zich heel gemak kelijk met de rondschrif tpen laat opbouwen. De schrijf kant var van de schuin gestelde pen staat hierbij onder een hoek van 4E graden met de grondlijn. Zoowel bij verticale als bij schuine trekken en ook bij ronde vormen blijft de penstand gelijk. De grondvorm van de ronde letters is een cirkel, geen ovaal. De schrijfbeweging wordt steeds uitgevoerd van boven naar onder. Bijzondere verbindingshalen worden niet gemaakt. Zorgvuldige afweging van de leifctertusschenruimten is noodzakelijk, daar meestal een minder mooi lijken van het geheel op rekening van een slechte verdeeling der tusschenruimten komt.Dit schrift leent zich ook uitstekend om met de. Atopen (van Heintze Blanckertz, een soort rondschriftpeji, waaraan de overpen als een geheel is verbonden) geschreven te worden. De afgeplatte penpunt is iets omgebogen, waardoor ze beter over het papier glijdt. Zie model 4. e. Romeinsch schrift. Oorspronkelijk bestond het Romeinsche schrift alleen uit ka pitalen (kapitaalschrift)Het hoofdkenmerk van dezen letter vorm (zie model 5) was het tweelijnig stelsel; dus geen uit stekende letterdeelen. De hoofdletters van de tegenwoordige typografische letter, die voor het drukken gebezigd wordt, zijn bijna geheel gelijk aan het oorspronkelijke type. In vroeger tij den reeds deden de rechte lijnen en scherpe hoeken van dezen lettervorm, het schrift minder geschikt maken om aanttekenin gen uit de vrije hand te maken. Ter wille van de snelheid be gon men enkele letterdeelen van de kapitalen te verkorten of weg te laten, bv. bij A, H enz., en zoo raakte men door ver eenvoudiging tot een soort vierlijnig systeem, dat de inlei ding vormde tot het minuscuulschriftHet zijn dus vooral de kleine letters, die tegenwoordig bij de Romeinsche kapitalen worden gebruikt, welke een ontwikkelingsgang hebben doorge maakt Het Romeinsche schrift bij een loodrechten stand is minder geschikt om geschreven te worden. Op minuutplans en ook ande re kadastrale kaarten treft men deze letters nog veel aan. fSchuin Romeinsch schrift Om het Romeinsche schrift met een pen te kunnen schrijven, is het gewenscht dit schrift schuin te stellen. Door de afge platte penpunt is de rondschriftpen uitstekend geschikt om bedoelde vormen te vervaardigen. De pen wordt hierbij eenigs— zins anders op het papier gehouden. De schuine afplatting van de pen stast hierbij niet zooals bij het gewone rondschrift on-

Orgaan der Vereeniging TAK | 1940 | | pagina 9