14 De staat No75 is een der voornaamste formulieren van den landmeetkundigen dienst. Meer nog dan eenig ander formulier is hij "bestemd om voor de hijhouding en instandhouding van het Ka daster hij verschillende instanties van dezen dienst de revue te passeeren. De minimum eisch, dien men daarom aan het schrift mag stellen, is: goede leesbaarheid. Neemt men hierbij in aan merking, dat deze staat in archieven bewaard blijft om hem zoo noodig later te. kunnen raadplegen, dan zal het niet verwonder lijk zijn, dat de ambtenaren van den landmeetkundigen dienst in het algemeen de eischen vrij hoog stellen. Dit wil nog niet zeggen, dat daarvoor schoonschrift gebezigd moet worden; dit zou trouwens te veel tijdverlies beteekenen. Het schrift in den staat 75 is gebonden aan de ruimte; het moet binnen bepaalde kolommen blijven* Streng naar den grondvorm gehouden loopend schrift is dikwijls van een te wijd type om hier als geschikt aangemerkt te worden. Teekenaars van het Kadaster hebben in hun praktijk het schoonschrifttype toegepast-, waarbij ze voor den staat No. 75 zich vlottere verbindingen hebben eigen ge maakt. Het schrift behield daardoor zijn rond karakter, hetgeen de leesbaarheid verhoogde, terwijl bovendien de kolommen beter werden benut Het meest geëigende schrift voor den staat No. 75 is halfloo pend (zie model 7), d.w.z. met behoud van het schoonschrift- type worden de verbindingen natuurlijk aangebracht, zonder daarbij gewild dun en dik te schrijven. Het bezwaar, dat hierbij iets vaker de pen gelicht moet worden, zal men bij de geringe breedte der kolommen en ook wegens het overheerschepjd aantal cijfers niet behoeven te tellen. s GravenhageBJ.Lensen, J.H.H.Bongaerts IHPS OYER LANDAANWINNING Het probleem "levensruimte" komt de laatste jaren steeds meer naar voren en mag voor een land als Nederland, na België het dichtst bevolkte land van Europa, zeker als een probleem gel den. Dit te meer, waar Nederland practisch geen mineralen in zijn bodem bezit, wat een remmenden invloed op de industrie heeft, afgezien van het feit dat derhalve ook de delving en verwerking der mineralen geen arbeidskrachten vergt. De methodes om tot oplossing van dit vraagstuk te geraken, loopen zeer uiteen. Nederland tracht het op te lossen o.m.door landaanwinning. Aan een werk, dat op dit gebied zijn weerga niet vindt, is men thans nog bezig: de drooglegging van de voormalige Zuiderzee. Hopelijk is over dit gigantische werk, waarbij weer eens de hooge ontwikkeling van ons kleine land blijkt, hij U voldoende bekend. Er is voldoende over gepubli ceerd, gefilmd en per radio uitgezonden. Minder bekend is ech-

Orgaan der Vereeniging TAK | 1941 | | pagina 17