9 meer het accent legt, Naar mijn mening doet hij dit ten onrechte, omdat deze bewerking niet past in het door hem aanbevolen systeem. Het is me ndniet duidelijk., waarom de films eerst opgeplakt moeten worden en daarna gekopiëerd! Het is toch veel eenvoudiger om de films direct op het aangelegde vel kodatrace te kopiëren? Bovendien verkrijgt men dan ook een beslist beter resultaat. De verschillen in aansluitingen van de films kunnen tijdens het ko piëren weggewerkt worden waardoor alle percelen, dus ook die.- welke op meerdere films voorkomen op de juiste wijze worden voorgestelde Voor deze bewerking is dus opplakken van de films niet alleen overbodig, maar zelfs ongewenst. Voor het vervaardigen van een plan door kopiëren van de films op kodatrace moet alleen de voorwaarde gesteld worden, dat koda trace niet hinderlijk mag krimpen of rekken. Nu collega Bongaerts hieromtrent zeer positieve mededelingen doet, komt het mij voor dat het nemen van een proef in deze richting stellig gerechtvaar digd is. Het zou zelfs toe te juichen zijn, omdat de voordelen van het werken op kodatrace niet miskend kunnen wordent Hst kopi ëren gaat veel gemakkelijker dan op het gewone tekenpapier, waar door een nauwkeux ige.r i-esuitaat wordt verkregen* De docr zinco grafie gereproduceerde tekeningen zullen ongetwijfeld scherper en gaver worden dan we tot op heden gewend zijn, Het systeem van mechanische reproductie loer collega Bongaerts geopperd, wordt op deze wijze wel tot veel geringer proporties teruggebracht. Ik meen echter dat deze meer eenvoudiger en min der risico met zich meebrengende methode veel beter zal passen in de denkbeelden over een nieuwe werkwijze bij de uitvoering van het kadastraal tekenen, welke collega Bongaerts in een, elders in dit orgaan opgenomen artikel ontwikkeltc Voor deze denkbeelden vraag ik gaarne de bijzondere aandacht0 Ams t e r dam t. A „Valk LANDMEETKUNDIG TEKENEN BIJWERKEN VAN KAARTEN Voor het oordeelkundig bijwerken van kaarten zal men moeten uitgaan van twee grondregels, rul: l£0 het papier zal na de bijwerking zo weinig mogelijk van zijn dikte verloren mogen hebben, wil men de levensduur van de kaart zo hoog mogelijk stellen; 2ode bruikbaarheid en de f raaiheid van de kaart mag er niet onder geleden hebben De werkwijze moet varder zodanig zijn dat met behoud van ge noemde eisen de bijwerking in de kortste tijd kan geschieden.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1941 | | pagina 10