hor de bestaande bijbladen kan men een bijhoudingssysteem 17 blad. Kaarten waarop slechts een kleinigheid is bij te werken kunnen behandeld worden op een manier overeenkomstig de thans reeds voor foto-kopieën toegepaste in dergelijke gevallen. De vernieuwing van alle overige plans en dè vervaardiging van extracten geschiedt door lichtdruk droog-procédéHet beno digde lichtgevoelige papier kost in de handel f 1.6C per rol van 10 meter, welke 70 cm breed is. parallel laten lopen aan en overeenkomstig het voor werkplans 'beschreven systeem. Dus ook voor deze (oude) werkplans een filmblad gwheel overeenstemmend met de reeds vermelde film bladen O Alle oude bijbladen zouden dus voortaan zonder uitzondering als werkplan gebruikt dienen te worden. Oude bijbladen welke niet voldoende vlak liggen, kunnen ver vangen worden door een zineografie (desgewenst in grijze inkt), zodra daarvan het filmblad gereed is„ De zinoografieënvervaardigd van tekeningen op kodatracezijn veel scherper en fraaier dan die welke van tekeningen op pa pier verkregen worden. Enige onderdelen in het geschetste systeem verdienen afzonder lijke toelichtingo 1. Kodatrace-film is dermate doorschijnend dat potloodlijnen op het werkplan gemakkelijk op het er boven liggend kodatrace kunnen overgenomen worden in inkt. 2o Het aantal kopieerspiegels kan aanzienlijk beperkt worden. 3. Extracten-plan kunnen binnen een kwartier geleverd worden. 4. Naziening van kopieën is overbodig. 5. Kosten van kopieën zijn zeer laag, terwijl zij in een minimum van tijd verkregen worden. Andere diensten kunnen daarvan pro fiteren (b.v. plans voor de dienst der Registratie). 6. Van groot belang is, dat aan het tekenwerk op de filmbladen de uiterste zórg kan en moet besteed worden. De enorme tijd winst wegens het vervallen van vernieuwing en bijwerking der overige plans kan dit wettigen. 7o Men zal misschien bezwaren hebben tegen reproducties, verkre gen door lichtdruk. Maar is het wel voldoende bekend, dat daarmede fraaie resultaten zijn te bereiken en weegt men de bedenkingen niet al te zwaar? Uit dezerzijds genomen proeven met droog-systeem lichtdruk (zwarte lijnen op witte onder grond) is gebleken, dat lijnen en beschrijving op de reproduc tie scherper weergegeven werden dan de zineografie tot heden

Orgaan der Vereeniging TAK | 1941 | | pagina 20