18 leverde van op papier getekende plansDeze proeven betroffen kaartjes van 21 x 33 cm. De reproducties bleven, ook na gerui me tijd, uiterst nauwkeurig op dezelfde maat als de oorspron kelijke tekening. Elke gewenste papiersoort kan voorzien wor den van een lichtgevoelige laag en is dan in gelijke mate ge schikt voor de vervaardiging van reproducties, In de handel kan men zelfs liehtdrukpapiert op linnen geplakt, verkrijgen. Onderschreven wordt, dat alle papiersoorten rekken of krimpen, naar gelang de invloeden waaraan zij blootgesteld worden, de ene soort meer, de andere minder. Doch men is vrij een ge schikte soort te kiezen. Het tekenen op kodatrace-film en transparant papier kan ook voor het Kadaster perspectieven openen; vele technische bureaux maken er reeds lang gebruik van en zouden zonder dat hulpmiddel onmogelijk in staat zijn te voldoen aan technische eisen,, waaraan zijn met gebruikmaking van transparant materiaal, gemakkelijk tegemoet kunnen komen. Eenmaal gewend aan het materiaal, is het tekenen op koaatrace een genot. Proefneming met droog-procédé lichtdruk ligt binnen het bereik van elke(n) collega, Sen glasruit in houten omlijsting met spon ning, een vlakke drukplaat (desnoods ook van glas), verder een flesje ammoniak en lichtdrukpapier, is alles wat men nodig heeft om afdrukken van tekeningen op transparant materiaal te vervaar digen. Met enige, vóór de plaatsing van dit artikel ontvangen, opmer kingen werd rekening gehouden. Gaarne breng ik dank aan collega Valk voor zijn gewaardeerde belangstelling en critiek, ook voor dit artikel. Moge het voorgaan.de er enigszins toe bijdragen, dat middelen gevonden worden om de uitvoering van het kadastraal tekenen in de toekomst op een gunstiger wijze aan te passen aan de eisen van de tijd. 1s-GravenhageJuli 1941. Jos.Bongaerts. BOEKEN TIJDSCHRIFTEN ENZ, AGJHOF LANDMETENWenken en oefeningen voor het verrichten van eenvoudige metingen, met 65 werkstukken en 218 figuren, l8l blz.fl6'X 23 cm. P.Noordhoff N.V, Groningen, f 3.75? gec.f 4,25. Prof.J.M.Tienstra leidt het boek in met de volgende woorden; "Het ie niet alleen een goed boek, dat de heer Hof heeft gesehre-

Orgaan der Vereeniging TAK | 1941 | | pagina 21