6 uit. Aan de bovenzijde bevestigd en verder vrij naar beneden han gende Na geruime tijd, voor alle zekerheid 3 maanden, is het ma teriaal vrijwel uitgewerkte Van tijd tot tijd worden de vellen in een veranderde stajid gehangen. Sen typisch geval, waardoor men meer kijk kreeg op de eigen schappen van kodatrace, deed zich voor op de bureaux der Bataafse Petroleum-maatschappij c Men wilde om bepaalde redenen een op kodatrace getekende kaart enigszins doen krimpen. Daartoe plaatste men haar in een speciale verhittingsovens alwaar zij gedurende een dag aan vrij hoge tem peratuur werd blootgesteld. De 'kaart bleek daarna nauwkeurig de zelfde afmetingen te bezitten als te voren. Niet de minste krim ping viel te bespeuren. Een oordeelkundige vóór-behandeling van kodatraee-film is no dig om te voorkomen, dat het materiaal rekking of krimping van betekenis gaat vertonen ad dDe genoemde materialen bezitten de eigenschap van door schijnendheid in hoge graad en passen dus goed bij elkaar. Als men gewend is aan hun toepassing voor het omschreven doel,, zal men het werkstuk, dat verkregen wordt,, spoedig niet meer eigen aardig vinden. Met vreemde verschijnselen zal opmerker bedoelen, het zgw "opbollen11, tengevolge van ongelijke uitzetting of krimping van film-foto's en kodatrace. De elasticiteit van de plakbanden kan medewerken om dit euvel op te heffen, wanneer dat mocht optreden. Vaststaat dat kodatrace efi filmfoto's uiterst weinig rekken of krimpen. Verschil in uitzetting tussen beide materialen tengevol ge van temperatuurswijzigingzal dus nie*fc tot enig merkbaar ge volg behoeven te leiden, temeer omdat de maximumlengte der foto's circa 30 cm bedraagt. Wel zal het kunnen voorkomen, dat golvingen in film en koda trace ontstaan tengevolge van eigenschappen der materialen. Men kan het kodatrace perforeren op plaatsen, waar geen figuratie voorkomt. De luchtzuiging achter def eveheens geperforeerde plaat,, waartegen de te reproduceren tekeningen worden vastgezo gen, zorgt dan voor goede aansluiting en een geheel plat opper vlak tijdens de reproductie. Voor het opplakken der foto's kan men ook ander materiaal, b.v. papier op metaal, bezigen in plaats van kodatrace film (doch dan is zincografie b.v. onmogelijk. V.) De enige bewerking, na het opplakken, is het maken van een nauwkeurige copie. Daartoe staan verschillende wegen open, waar van de langste is: kopiëren met de hand (op kodatrace). Proefne ming kan aantonen of in de plaats hiervan gesteld kan worden

Orgaan der Vereeniging TAK | 1941 | | pagina 7