15 nog steeds in die programma1s worden genoemd? Of is hier wellicht de bekende vicieuse cirkel in het spel? Moge het de NoL0F. gegeven zijn, het probleem van den middel baren landmeetkundige tot een alleszins bevredigende oplossing te brengen! Rotterdam, 19 Februari 1941F,.Harkink, (Overgenomen uit de congrespublicatie van de Ned.LandnuFederatie EXAMENSTITELS EN RANGEN IN DE LANDMEETKUNDE. In 1934 publiceerde de commissie-Fortuin haar rapport omtrent een examen voor landmeetkundige assistenten0 Daarin werd voorge steld» dat de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde dat exa men zou organisereno Tot nu toe is daarvan niets gekomen» maar het onderzoek en het rapport hadden wel aangetoond, dat er grote veranderingen en verschuivingen in de landmeetkundige wereld waren Deze veranderingen waren reeds van oudere datum en waren voortgevloeid uit de gewijzigde structuur der opmetingen, waarbij een geleidelijke samenvloeiing van hogere en lagere geodesie te bespeuren viels voortgekomen uit wijziging van meetmethoden en meetomstandigheden en tot uiting gekomen in de veranderde oplei ding van de landmeters, waarbij gebroken werd met de tot toen toe gesplitste opleiding voor de wetenschappelijke geodesie en die voor de geodesie in de practijk. We mogen aannemen, dat deze verbeterde opleiding een gevolg is van de behoeften van de practijk en deze ook volkomen dekt. De afgestudeerde eiviel-landrneters moeten volkomen in staat geacht worden zich in te kunnen werken in de vraagstukken, welke de moderne geodesie in de volle omvang stelt. Deze vraagstukken zullen worden gesteld door de wetenschap en door de practijk. Voor de oplossing van de problemen, die de we tenschap stelt» zijn vanzelfsprekend aangewezen de gestudeerde landmeters c De vragen van de practijk zullen eveneens door de gestudeer den kunnen worden afgedaan, maar daarnaast is de vraag gerezen, of allen, die zich met het landmeten bemoeien» deze hogere oplei ding nodig hebben en de vraag stellende, geeft de practijk reeds het antwoord, nc. 1. het optreden van velerlei soorten "veldassis- tenten"0 Aan Prof0Schermerhorn wordt de uitspraak toegeschreven: *datv toen de eerste student te Wageningen voor landmeter ging studeren, op het terrein automatisch de eerste veldassistent verscheen® 0 De academische studie leidt op tot wetenschappelijke en lei dende functies en impliceert daardoor personen, die onder de ge studeerden werkzaam zijn0

Orgaan der Vereeniging TAK | 1941 | | pagina 16