4 7. Kaarttekenen. Gegeven een voorbeeld met potloodkopie. In inkt te zetten, te kleuren en verder af te werken volgens aanwij zingen. De tekening moet worden opgevat als een netteplan. Tijd 6 uur. Hoofdelijk gedeelte: 1. Kopiëren. Tijd 1 uur. 2. Bijwerken. Tijd uur. 3. Rekenen. Td uur. 4o Voorschriften. Tijd 4 uur. OPLOSSINGEN VAN DE BEREKENINGSVRAAGSTUKKEN. Aan het verzoek van de Redactie, de oplossingen te geven van de berekeningsvraagstukken,wil ik gaarne voldoen. Een algemene opmerking moge voorafgaan. De vraagstukken van de in de laatste jaren afgenomen examens lijken moeilijk te zijn, zelfs wel te_ moeilijk. Ze zijn dit ook inderdaad als men er onvoorbereid voor komt te staan. Men bedenke echter, dat zij de afsluiting zijn van een opleiding, die er in de eerste plaats op gericht is, alle berekeningswerk te mechani seren en te systematiseren. Als een leerling voor bepaalde typen van vraagstukken oplossingssystemen heeft geleerd, lost hij ze dikwijls gemakkelijker op dan een in de wiskunde zelfs meer ont wikkelde 9 die voor elk vraagstuk de oplossing nog moet zoeken. Reeds enige malen heb ik ondervonden, dat knappe wiskundigen juist die examenvraagstukken het moeilijkst vonden, die door de candidaten het best werden opgelost! Men beschouwe b.v. de vraagstukken 237 tot en met 240 op blz. 230 van mijn "Eenvoudige Landmeetkundige Berekeningen"die ont leend zijn aan de examens van 1928, 1929 en 1931 (dus nog voor dat ik er bemoeienis mede had). Nu ik de cursisten heb geleerd, dergelijke opgaven als transformatievraagstukken te zien en vol gens een vast schema op te lossen, zijn ze zeer gemakkelijk te berekenen. In de jaren 1928-1931 waren het echter meetkundige problemen, die naar mijn mening niet gemakkelijker wareh dan de vraagstukken uit de laatste tijd, die grotendeels volgens bepaal de systemen kunnen worden opgelost. Een ander voorbeeld is de berekening van de coördinaten van een snijpunt van twee rechten. Een moeilijk vraagstuk, wanneer men er onvoorbereid voor komt te staan, maar zeer eenvoudig, als men daarvoor de methode van Schulze (E.L.B.blz.249) heeft geleerd. Bij een vorige gelegenheid heb ik al eens opgemerkt, dat de rekenmachine tal van vraagstukken gemakkelijk heeft gemaakt, die men vroeger wegens hun moeilijkheid of omslachtigheid geneigd was uit de weg te gaan. Reeds in de eerste weken van de opleiding leren de cursisten geheel algebraiseh met de machine te rekenen.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1941 | | pagina 5