EEx van het cen trale punt. De daardoor gevormde doorsnede CD van de bol is een cirkel met als middelpunt Amersfoort I. De punten A, B en E op de bol worden resp. in Ai, Bi en Ei geprojec teerd op het kaart- vlak. De punten C en Devenals al le overige punten van die snijcirkel, zijn zowel op de bol als in het kaartvlak gelegenc Cnder de vergroting wordt verstaan de lengte van een elemen taire lijn der kaartgedeeld door de lengte van de overeenkom stige elementaire lijn op de bol; zij is veranderlijk van punt tot punt., maar onafhankelijk van de richting, waarin het element wordt genomen„ Voor een bepaald punt der kaart geldt slechts één bedrag voor de vergroting. Zij verschilt weinig van de eenheid. De afwijking groeit vanaf de snijcirkel binnen- en buitenwaartstot maximaal 1/lOcOOO van de eenheid, naar het midden der kaart en naar de randen. Hoewel de afwijking voor elk punt der kaart, ui t- een for mule bepaald kan worden, houdt men in de praktijk voor een bepaald ge bied een vast bedrag aan, waarmede alle maten, waarvoor dat nodig is, vermenigvuldigd worden. Dit veroorzaakt geen merkbaar ver schil in het eindresultaat. Voor de hermeting van Hilversum wer den vele gemeten afstanden op kaartprojectie herleid, door verme nigvuldiging met de factor 0.99991 als vergroting,, hetgeen in dit geval dus wordt waargenomen als verkleining. De projectie is conform, d<w0z0 de hoeken tussen lijnen op het boloppervlak en de hoeken tussen de overeenkomstige lijnen in de kaart zijn gelijk. Men raadplege nog eens het artikel Stereografische projectie" in dit orgaan van Augustus 1940, door D0de Vries Met het doel in onze kring belangstelling te kweeken voor de kartografiezij hit slechts voor zover ons werk daarmede ver band houdt, werd d .t artikeltje geschreven. Bij volgende gele genheden hoop ik, afstappend van deze gedachten omtrent de bete kenis van lijnen ei punten op onze kaarten, nader in te gaan op

Orgaan der Vereeniging TAK | 1942 | | pagina 10