het kadastraal tekenen. Voor op- en aanmerkingen houd ik mij steeds gaarne aanbevolen, Als slot van deze korte beschouwing zij nog vermeld, dat het uit voeren van metingen in de kaart, met de daarbij voorkomende moei lijkheden, in het aangehaalde werk van ProfDreVening Meinesz aangeduid wordt met de naam: HKartometrie0 Ook hiervan ziet men bij het kadaster speciale toepassingen, b.v. grafische en halfgrafische grootte-bepalingen. In F.Harkink "Eenvoudige landmeetkundige berekeningen", Rotterdam 1939, vindt men in hoofdstuk III C de behandeling* voor zover dit onze dienst betreft o Den Haag, December 1941. JosBongaerts (voetnoot): Sedert het gebruik der uitkomsten van de Rijksdriehoeksmeting voor de bepaling en berekening van driehoeks - polygoon - en meetpunten voor de samenstelling van kadastrale kaarten, kan men zeggen, dat deze punten, bij wijze van interpolatie tussen de RD-punten, automatisch worden geprojecteerd in het vlak der stereografische kaartprojectie. Met de oude kadastrale kaarten is dit niet het geval geweest. Per gemeente opgemaakt, hebben deze ook per gemeente een eigen noordrichting en een eigen kaart- vlak, dat te beschouwen is als klein deel van het aardoppervlak en dat zelfstandig als plat vlak is behandeld. Dit geldt ook voor kaarten van oude hermetingen, voorzover daarbij geen gebruik werd gemaakt van de uitkomsten der R.D. Het is mogelijk de coördinaten van punten, behorende tot een stelsel, dat gelegen is in een an der plat vlak (projectie-vlak) dan dat der Rijksdriehoeksmeting om te rekenen in het stelsel en vlak der RcDe De beide projectie- vlakken vormen dan een bepaalde standhoek met elkaar. De resul taten hangen af van het beschikken over voldoende en bruikbare gegevens. Deze omrekening wordt bij het kadaster niet vaak toe gepast. Punten, die lang geleden in een ander stelsel dan dat der R.D.-berekend werden, moeten destijds met voldoende nauwkeu righeid bepaald, berekend en waar nodig verzekerd zijn. De nog bestaande, vroeger aangebrachte, verzekeringen moeten nog nauw keurig de oorspronkelijke plaats van de punten aangeven enz. Deze en andere moeilijkheden, die meestal niet geheel ondervan gen worden, vormen vaak beletselen, die het weinig toepassen van deze omrekeningsmethode tot gevolg hebben. ONDERZOEK VAH TEKENAARS IN OPLEIDING VOOR VELDWERKZAAMHBDEN0 Van het Departement ontvingen we, ter publicatie in ons Orgaan het hiernavolgend uittreksel uit het verslag van de Commissie, v/elke belast is geweest met het afnemen van het in 1941 gehouden onderzoek van tekenaars, in opleiding tot het verrichten van een voudige opmetingen. De in dit verslag genoemde bijlagen 2 (detail 10

Orgaan der Vereeniging TAK | 1942 | | pagina 11