13 /erder bood het "huis" gelegenheid om na te gaan of men vol doende aandacht zou schenken aan de daardoor geboden mogelijkheid tot goede vastlegging van de grens tussen de percelen I en II. Het moge duidelijk zijn dat de commissie zich voorstelde door deze opgave een juiste indruk te krijgen omtrent inzicht en capa citeiten der candidaten. De hoekmeting. Voor de hoekmeting waren op het terrein de 4 punten van een veelhoek DP 1 - VP 1 - DP 2 uitgezet (zie bijlage 4). üit de eind punten waren torens zichtbaar om een afsluitrichting te kunnen kiezen. Verondersteld werd dat de lengtemeting geschied was, zodat de opdracht alleen inhield, het verrichten van de nodige hoekme tingen ten einde de beide tussenpunten te kunnen berekenen. Hoewel het hoofdzakelijk de bedoeling was om de candidaten naar hun vaardigheid in de opstelling en de meting en naar hun nauwgezetheid te beoordelen, gaf de vorm van de veelhoek tevens gelegenheid om hun inzicht te toetsen. Het was immers beter om van DP 1 behalve de richting naar VP 1 ook die naar VP 2 (en om gekeerd uit VP 2 naar DP 1) te meten of wel, zij het iets minder goed, de richting DP 2 - VP 1 wederzijds in te stellen. De opstelling in de punten DP 1 - VP 2 gaf enige moeilijkheid door de aanwezigheid van respectievelijk een verharde weg en een zandheuveltje Tijdens de hoekmeting was er gelegenheid de candidaten te doen uitleggen het hoe en waarom van de meetmethode en de opstel ling van de theodoliet (doorslaan van de kijker, meten met ver schillende randstanden, gebruik van de niveaux) Het mondeling examen. Hieronder werd tevens verstaan de practische uitvoering van kleine problemen, zoals afstandsbepaling van een gegeven tot een ontoegankelijk punt of wel tussen 2 ontoegankelijke punten, het uitbakenen van een lijn van een gegeven naar een daaruit niet zichtbaar punt enz. Er werd verder nagegaan of de candidaten blijk konden geven van een van behoorlijke studie getuigende parate kennis, waarop aansluitend hun inzicht op de proef werd gesteld. De stof is te uitgebreid om in dit verslag te releveren. Vol staan moge worden met een verwijzing naar het in 1941 verschenen werkje "Landmeten" van den Landmeter van het Kadaster A.C.J. Hof, dat veel bevat van wat op dit examen gevraagd kan worden.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1942 | | pagina 14