15 commissie constateerde met genoegen, dat vele candidaten blijk gaven over een behoorlijke dosis parate kennis te beschikken. Ongetwijfeld heeft hier het reeds eerder genoemde werkje "Land meten" van A.C.J. Hof in een behoefte voorzien. Het inzicht in eenvoudige vraagstukken hield echter met die kennis niet steeds gelijke tred, maar kon toch meestal meer dan voldoende genoemd worden. Een 4-tal candidaten bleef, zowel wat kennis als wat inzicht betreft, bij de anderen aanmerkelijk ten achter. Slotbeschouwing. Uit de door de hoofden van bureau gegeven inlichtingen was het aan de commissie bekend, dat door de aard van de ruilverka velingswerkzaamheden nergens een systematische opleiding mogelijk is geweest. Wel is aan de verschillende bureaux in meerdere of mindere mate getracht door het geven van cursussen of voorlich ting bij de studie de blijkbaar gevoelde leemte aan te vullen. De commissie meent wel te hebben kunnen vaststellen, aan welke bureaux hieraan de meeste zorg is besteed. Ze is intussen van mening, dat het niet van doorslaggevende betekenis voor de be haalde resultaten is geweest. Ze wil hiermede allerminst tot uitdrukking brengen, dat in het vervolg aan een theoretische scholing minder aandacht gewijd kan worden; integendeel, ze hecht er grote waarde aan, mits men mede de klemtoon legt op het kweken van inzicht. Ten slotte moge nog opgemerkt worden, dat bij vele candidaten slordigheid en gebrekkigheid moest worden geconstateerd in het formuleren van hun gedachten. Aan dit punt ware in het vervolg door de opleiders meer aan dacht te besteden. OPLEIDING (ONDERWIJS), EXAMENS TITELS EN RANGEN IN DE LANDMEETKUNDE Over deze onderwerpen werden bij de Commissie IV (Maatschappe lijke organisatie en werkkring) een viertal rapporten ingezonden ter bespreking op het Congres van de Nederlandse Landmeetkundige Federatie. Da drie rapporten van de heren Harkink, Jonas en For tuin namen we reeds in onze vorige organen over. In he-; vierde rapports Het middelbaar technisch onderwijs en de landmeetkundec wijst d'e heer J. van der Steen, technisch ambte naar le klasse bij de Gemeentelijke Landmeetkundige Diensr te Rotterdam, er op dat, tengevolge van de oorlogshandelingen in

Orgaan der Vereeniging TAK | 1942 | | pagina 16