18 de commissie is dat wel niet van doorslaggevende betekenis geweest voor de behaalde resultaten, maar toch wil ze hiermede allerminst tot uitdrukking brengen, dat in het vervolg aan een theoretische scholing minder aandacht gewijd kan worden» Integendeel, ze hecht er grote waarde aan, mits men mede de klemtoon legt op het kweken van inzicht» Op welke wijze is er in de opleiding verbetering te brengen? Naar onze mening niet, door het behalen van een diploma verplich tend te stellen, doch door de candidaten theoretische kennis bij te brengen in die mate, als voor de kadastrale dienst in haar ge hele omvang, nodig en gewenst is„ Dit kan het best geschieden aan de Centrale Opleiding voor Tekenaars van het Kadasterwaarbij we uitdrukkelijk vaststellen, dat de verdere opleiding (dus het kwe ken van inzicht) in de practijk moet geschieden» Reeds op 29 Juni 1939 hebben we ons met een verzoekschrift tot den Minister gewend. We hebben daarin bepleit, de opleiding van het middelbaar landmeetkundig personeel gedeeltelijk te centrali seren (de theoretische scholing). We noemden daarin een tijd van ongeveer 3 maanden» We laten in het midden, of deze tijd voldoende is. ook, of het gewenst zou zijn, de theoretische scholing aan het Centraal Op leidingsbureau gesplitst te doen plaats vinden, bijv aan het be ging in het midden en tegen het einde van de opleidingstijdr doch dat hiermede een zeer belangrijke verbetering wordt bereikt, be schouwen we als een vaststaand feite Uitvoerbaar is het eveneens, want de tekenaars, die voor deze opleiding worden aangewezen, kun nen voor de theoretische opleidingstijd(en) gedetacheerd worden» Weliswaar zal daarmee in de bestaande behoefte aan dergelijk personeel buiten het Kadaster nog niet zijn voorzien, schrijft de heer Harkink, doch hiervoor stelle men het diploma van de NtLc F0 in» Naar onze mening dus niet alleen een splitsing in personeel^ dat de landmeetkunde uitsluitend of als bijvak beoefent, doch ook een splitsing in de opleiding» Voor beoefenaren van de landmeet kunde als hoofdvak een opleiding, gebaseerd op de eisen van elke dienst afzonderlijk (Kadaster, Rijkswaterstaat) en voor beoefena ren van de landmeetkunde als bijvak, het diploma van de N„L.F0 gemeentel!jke diensten e,dc)c Met opzet hebben we niet gesproken over het bestaande personeel van de Dienst voor Buitengewoon Landmeetkundig Werk,, omdat naar onze mening de personeelsformatie van deze, ongetwijfeld nuttige dienst, op een minder juiste grondslag gebaseerd is» Men heeft gemeend het personeel van deze dienst niet te moeten betrekken uit de tekenaars van het Kadaster, doch wenste tiideliik personeel, waaraan niet de minste toekomstmogelijkheden werden ge boden» Hiermede wilde men misschien het tijdelijk karakter van

Orgaan der Vereeniging TAK | 1942 | | pagina 19