deze dienst onderstrepene In tegenspraak daarmede zijn echter de werkzaamheden welke door deze dienst verricht worden en die men in de toekomst hoopt te -verrichten. Die werkzaamheden zijn allerminst van tijdelijke aard. Het "be treft immers voorbereidend ruilverkavelingswerk en dat dit niet van tijdelijke aard is, behoeft zeker geen betoog. Wel zal de hoe veelheid werk aan schommelingen onderhevig zijn, Het doel, dat daarnaast wordt nagestreefd - en dat-mijviof meer openlijk wordt verkondigd - is: door middel van de&£ diepst hermetingen te komen. Misschien wordt laatste dóör velêh zelfs als hoofdzaak beschouwd. Welnu, laat men de doelstelling van de. pien^t voor openlijk en zuiver stellen, In de eerste plaats het urgente ruilverkavelingswerk en daarnaast het altijd nuttigesemp "ook urgente heimetingswerk Dan heeft deze dienst geen tijdelijk; maar een blijvend karak ter. Echter moet men dan ook de consequenties daarvan aanvaarden. Geen tijdelijk personeel, maar een vaste kern van goed voor hun taak berekende ambtenaren. Dat wij van mening zijn, dat hiervoor de tekenaars van het Kadaster aangewezen zijn, behoeft geen ver wondering te verwekken en spruit niet voort uit een "kastegeest" De heer Fortuin heeft in zijn rapport een uiterst belangwekken de beschouwing gegeven over de verhouding meettechnicus tekenaar welke wij in hoofdzaken geheel kunnen onderschrijven en die waard is hier herhaald te worden. Het komt hem voor,wdat de strenge splitsing, welke bij de meeste organisaties tussen deze beide categorieën in stand wordt gehouden, niet in het belang van het werk is. Het volledige gebrek aan terreinkennis is niet bevorder lijk voor een juiste en vlotte interpretatie van het veldwerk, bovendien geeft het aanleiding tot critiek op de inrichting der metingen, welke soms - wellicht ten gevolge van een soort jalousie de métier - kan ontaarden in een zekere muggenzifterij. Omgekeerd is de meettechnicus zich niet altijd voldoende bewust van de eisen, welke de kaarterin# aan een meting steJit. zodat een te veel of een te weinig het resultaat van deze laatste behaerst. Niet alleen zouden deze nadelen ondervangen kunnen worden, ,f wanneer beide categorieën dezelfde opleiding ontvingen, doch voor de bureaux zou dit het grote voordeel kunnen opleveren, dat - al naar de behoefte van het ogenblik - een tekenaar zou kunnen worden uitgezonden om te meten, een meettechnicus aan de kaartering (bij voorkeur van zijn eigen meting) zou kunnen worden tewerk gesteld. Verlet wegens onwerkbaar weer, zoals in de laatste winters bij de Meetkundige Dienst van de R.W. gedurende vele weken achtereen is voorgekomen, zou dan tot een minimum zijn terug te brengen." Deze uitspraak, gebaseerd op een jarenlange ervaring bij de R.W. is,getoetst in de kadastrale dienst, als een pleidooi te

Orgaan der Vereeniging TAK | 1942 | | pagina 20