3 ten herziening 1879. Op deze kaarten wordt de nieuwe indeling aangebracht ten dienste van latere splitsingen» Niet alleen echter wordt assistentie verleend bij de klasse- berekening, ook gebeurt dit voor de tiendrente, terwijl de be waarder die hulp krijgt voor de berekening der jachtrente» Wanneer eindelijk ook de uitvoeringswerkzaamheden op het ter rein zijn afgelopen, kan de centrale commissie de totale kosten vaststellen, welke als ruilverkavelingsrente moeten worden omge slagen op de eigenaren» Tot deze kosten behoren niet die van de centrale commissie, van de hulp van het kadaster, van het bijeen roepen en houden van vergaderingen en van het doen van openbare kennisgevingenwant deze komen krachtens artikel 87 ten laste van het Rijk, De kosten worden thans omgeslagen over de kavels naar hun grootte, maar de centrale commissie kan voor bepaalde kavels een andere maatstaf doen gelden» Ook de berekening van ieders aandeel en de verrekening van deze bedragen met de verrekenbedragen we gens te veel of te weinig toegedeeld geschiedt op het ruilverka velingskantoor maar dank zij de rekenmachine hoeft dit niet veel tijd te kosten» In een aantal nummers van dit orgaan heb ik getracht een in zicht te geven in het werk van een ruilverkavelingsbureau» Zij, die reeds geruime tijd aan een dergelijk bureau werkzaam zijn, weten, dat ik ver van volledig was, maar wanneer ik in bijzonder heden zou zijn getreden, vrees ik, dat de lezers, die ons werk niet kennen, door de bomen het bos niet meer zouden hebben kun nen zien. Daarom heb ik getracht me tot de hoofdlijnen te be perken, Dan blijft het nog altijd mogelijk, op bepaalde onderde len naderhand uitvoeriger in te gaan. Utrecht» J»ELvan de Vrugt»* VARIA (III) (Gebruik bij meetkunde gerust»meetkunde Iets dergelijks als werd opgemerkt bij de stelling van Pythagoras, springt in het oog bij het bewijs van de stelling, waaraan de geschiedenis de naam van Heron verbindt en welke dient om uit de zijden de oppervlakte 0 van een driehoek te be palen. Wij noemen haar de s-formule. Zij komt niet voor in de Elementen van Euclides» Deze formule, onmisbaar in de landmeetkundige praktijk, komt voor bij den landmeter Heron, die ruim 100 v»Chr» leefde» In de natuurkunde is van hem het "heronsflesje" bekend» Maar in plaats van de proef, die daarmede kan worden uitgehaald, willen wij liever volgen het bewijs dat deze practicus van de s-formule gaf» In de hedendaagse leerboeken wordt daarbij flink met algebra ge-

Orgaan der Vereeniging TAK | 1942 | | pagina 4