"KartografienBerlijn 1939. Kenmerkende eigenschappen van bepaalde werkzaamheden op karto- grafisch gebied verdelen dit zeer grote arbeidsveld in hoofdgroe pen en onderverdelingen van werkgebieden» Beperkt men zijn be langstelling tot het tekenen, dan ziet men naast elkander ont staan: geografische-, topografische- en terreinkaarten» Naar ge lang het doel van elk werk bepaalde eisen stelt, is bij deze hoofdgroepen de specialisatie verder doorgevoerd» Voor de "ter reinkaarten" wordt deze specialisatie in het kort nagegaan. In de eerste plaats is er dan voor dentechnischen kadasteramb tenaar het kadastraal tekenen. Het doel daarvan is 0oa. het ver vaardigen en bijhouden der kadastrale kaart» De voorname plaats, welke aan dit werk in ons dienstvak ten deel valt, behoeft voor ons geen toelichting. Opgemerkt wordt, dat men het kadastraal tekenen kan beschouwen als een speciale vorm van landmeetkundig tekenen in het algemeen» Het feit, dat kadastrale gegevens in bepaalde gevallen aange wend worden voor topografische doeleinden, is misschien voor menigeen een meer tastbaar bewijs, dat het kadastrale tekenwerk ook een kartografisch karakter bezit. Het monopolistisch karakter van kadastraal werk kan aanleiding geven tot de opvatting, dat het niets heeft uit te staan met kar tograf ie. Hoewel bij alle soorten en vormen van kartografisch werk de practische kanten een grote rol spelen, is het toch de wetenschap, welke alle stromingen en uitingen op dit terrein be heerst» De kartografie is als wetenschap internationaal» De prac tische kanten vragen oplossingendie rekening houden met de be hoeften en gebruiken in de verschillende landen. De omstandigheid, dat het Kadaster een instelling is, die (ook) de administratie op de indeling van de bodem beoogt, doet niets af aan het kartografisehe wezen van bepaalde werkzaamheden bij deze overheidsdienst Als kenmerkende eigenschappen van kadastraal tekenen zijn te noemen: to. De afzonderlijke kaarten zijn afbeeldingen van een zeer klein deel der aardoppervlakte; 2o» De toegepaste schalen liggen tussen 1/100 en 1/10000. >sc) Voetnoot: Het vervaardigen van topografische kaarten geschiedt tegenwoor dig met toepassing van fotogramme trieDe kadastrale kaart geeft wel eigendomsgrenzen weer, doch nagenoeg geen topografie» Daarom is het gebruik van kadastrale kaarten voor topografische doelein den meestal beperkt tot die gevallen, waarbij geen betere gege vens ten dienste staan.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1942 | | pagina 7