8 1. Terreinkaarten 2. :0,ografische kaarten 3. Geografische kaarten schalen 1 500 tot 1 10.000 1 10.000 1 200.000 1 200,000 en kleiner Bij de eerste twee soorten kan de vervorming worden verwaar loosd. De leer der kaartprojecties Betreft dus alleen geografi sche kaarten. Nagenoeg alle kadastrale kaarten zijn op grotere schaal dan 1 10.000 vervaardigd. Verzamelkaarten op kleinere schaal zijn uit hoofde van hun aard en doel te rangschikken onder "terreinkaarten" In sommige gevallen worden bij de kadastrale dienst kaarten op 1 250 of 1 100 vervaardigd. VOOR DE BEREKENING van de rechthoekige coördinaten van de pun ten, waaruit in Nederland het net der Rijksdriehoeksaeting is sa mengesteld, heeft men gebruik gemaakt van de stereografische kaartprojectie De wijze, waarop de rechthoekige coördinaten tot stand kwamen en hun gebruik worden uitvoerig toegelicht in HkJ Heuvel ink;, De stereografische kaartprojectie en haar toepassing bij de Rijks- dr iehoeksmeting. Delft 1918. Het gebruik van deze projectie-methode heeft tot gevolg, dat het verschil tussen een gemeten lengte op het terrein en de, voor diezelfde lengte, uitgepaste maat op de kaart maximaal circa 25 cm bedraagt voor een afstand van 2500 meter, wanneer de kaart op 1 2500 is getekend. Dit verschil komt op die kaart overeen met maximaal ongeveer 1/10 mm per meter. Voor kaarten op grotere schaal is dit verschil per meter naar evenredigheid minder merk baar. Deze verschillen tonen aan, datr voor de nauwkeurigheid van het kaartbeeld der afzonderlijke kadastrale plans, de toepassing van stereografische kaartprojectie niet noodzakelijk is. Onver mijdelijke kaarteerfouten e.d. buiten beschouwing gelaten. Door de Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing werd in 1885 begonnen aan de metingen en verdere werkzaamheden. In 1928 werd dit werk beëindigd. De uitkomsten zijn in boekvorm ver schenen. Aan de uitgave 1929 zijn hier verschillende gegevens ontleend Het centrale punt (der stereografische kaartprojectie voor Nederland) valt samen met het hoofddriehoekspunt no 3 AMERSFOORT I. De platte kaart van Nederland wordt verkregen door stereogra- fische projectie van het boloppervlak op een plat vlak, dat lood recht staat op de middellijn van de bol, welke door het centrale punt gaat. De doorsnede van de aardbol over de meridiaan van Amersfoort valt in nevenstaande figuur samen met het vlak van de tekening. Het oogpunt 0 voor de perspectivische afbeelding is gelegen op het boloppervlak, diametraal tegenover het centrale punt E. Het projectievlak A^B^ staat loodrecht op het vlak van tekening. Het vlak der kaart snijdt het boloppervlak op enige afstand li n

Orgaan der Vereeniging TAK | 1942 | | pagina 9