11 24* En dat, terwijl het aantal candidate»,in 1940 80 en in 1941 100, ruim voldoende was,, Hiermede is de ongeschiktheid van het merendeel der personen, waaruit men met alle geweld de tekenaars van het kadaster wilde recruteren, "bewezen,, Zij kozen zich op jeugdige leeftijd een ambt, dat zuiver ad ministratief is0 Zij groeiden op in een ambtelijke sfeer, die voor de landmeetkundige dienst volkomen vreemd is. Zij hadden zich een werkwijze aangeleerd, welke voor deze dienst zelfs na delig geacht kon worden. De werkzaamheden, verricht op een bureau van de landmeetkundige dienst, vereisen in zeer grote mate accuratesse van de ambtenaren, an den beginne af wordt getracht hun dit tot een tweede natuur te maken. In het algemeen zijn jeugdige personen voor de bijzondere (technische) eigenschappen meer ontvankelijk dan oudere, die zich, juist door hun routine en ervaring opgedaan bij andere (adminis tratieve) dienstvakken, niet zo snel aan veranderde werkwijzen kunnen aanpassen. Dikwijls zelfs zijn zij voor deze bijzondere technische eigenschappen reeds in de grond bedorven. Het bestuur van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde zette haar mening hieromtrent op korte en duidelijke wijze uiteen In haar Huishoudelijk Orgaan van April 1938; MWij vragen ons af, is het gewenst, dat de aanstaande tekenaar zijn ambtelijke loopbaan begint bij de belas tingen? De vakopleiding voor tekenaar is vooral een tech nische opleiding. De jaren, doorgebracht bij de belas tingen, kunnen niet geacht worden van waarde te zijn voor de vorming tot tekenaar. Wij zijn van mening, dat de adspirant-tekenaar zo jong mogelijk bij het Kadaster dient te komen en verwerpen daar om ae recrutering uit het belastingpersoneelM Met deze uitspraak kunnen wij ons uiteraard verenigen. We voegen er aan toe, dat de jaren, doorgebracht bij de belasting dienst, niet alleen volkomen nutteloos waren voor de technische Loopbaan van tekenaar, doch zelfs nadelig. Bovendien gingen daar- door de meest kostbare jeugd-)jaren voor vormgeving verloren. Nog een andere oorzaak voor deze mislukte recrutering is er aan te wijzen. Deze belastingambtenaren, die zich volkomen aan hun adminis tratieve functie hadden aangepast en hun studie daarop gericht nadden, moesten vrij plotseling blijk geven van hun wiskundig inzicht en hun aanleg voor een technisch vak, op een leeftijd, variërend van 23 tot 26 jaar!

Orgaan der Vereeniging TAK | 1942 | | pagina 12