13 Slechts één oplossing is mogelijk. IEDER, die toont voor het ambt geschikt te zijn, MOET in de gelegenheid gesteld worden aan het examen deel te nemen. In ons vorig orgaan hebben wij reeds betoogd,, dat er onzer zijds niets op tegen is om de genoemde tekenaars op arbeidscon tract mede te laten deelnemen aan het examen. Wij misgunnen hun, wanneer zij blijk geven aan dezelfde eisen te kunnen voldoen als de in dienst zijnde tekenaars, geenszins een verbetering in hun schamele positie, maar we verzetten ons tegen willekeurige bevoor rechting. Wij misgunden die kans evenmin aan de rijksklerken en schri jvers Wij memoreerden reeds, dat het bestuur van K. L, op klare wijze de mening heeft uitgesproken, dat de adspirant-tekenaar zo .iong mogelijk bij het kadaster dient te komen. Wij begrijpen niet, dat men nu van landmeterszijde propageert personen voor de tekenaarsfunctie te bestemmen, die, hoewel van een andere dienst komende, evenmin aan de eis van "zo jong mogelijk" kunnen vol doen, en kunnen ons niet voorstellen, dat het bestuur van K. L« dit pogen zal steunen. Hoe staat het met de leeftijden van de genoemde personen op arbeidscontract? In 1942 bereiken zij de volgende leeftijden: 39 jaar (1); 35 jaar (1); 34 jaar (1); 32 jaar (3); 31 jaar (2); 29 jaar (2); 28 jaar (1); 27 jaar (5); 26 jaar (4); 25 jaar (12); 24 jaar (12); 23 jaar (24); 22 jaar (14); 21 jaar (10); 20 jaar (4) en 19 jaar (2)0 Eén blik op bovenstaand lijstje toont aan, dat er van de 98 tekenaars op arbeidscontract in 1943 eigenlijk slechts 30 aan het examen zouden mogen deelnemen. Aileen ter wille van de ambtelijke opleiding der rijkskl8rken en schrijvers werd de leeftijdsgrens, welke oorspronkelijk op 23 jaar gesteld was, verhoogd tot 26 jaar, waarbij nog komt, dat er oorspronkelijk slechts één examen was. is JUL geen enkele reden meer aanwezig, om deze te hoge leef tijdsgrens nog langer te handhaven. Of gaan we maar weer vrolijk, uen pleziere van een uitverkoren groepje, de te hoge leeftijds grens handhaven, al is dat niet in het belang van ons dienstvak? Wij herhalen nogmaals: in het belang van ons dienstvak is er slechts één goede oplossing: het vrije vergelijkende examen. Hierbij bestaat de vrees voor een te grote toeloop. Deze is te be perken door: ten minste het MULO-B diploma verplichtend te stellen; b. examengeld te vorderen. Het verplichtend stellen van het MULO-B diploma is geenszins een te hoge eis. De departementale leiding stelt deze eis zelf, want o.a. in de aanschrijving van 21 Januari 1938, no. 128. afd.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1942 | | pagina 14