"5e Jaargang No. 2. April 1942. DE TOEPASSING VAN ART, 12 DER RUILVERKAVELINGSWET 1938 Wanneer^ na de berekening der schatting, ieders zuivere inbreng in de ruilverkaveling vaststaats is daarmede tevens de totale grond waarde van het blok bekend. Nieuwe plans worden dan aangelegd; daar op wordt het geprojecteerde plan van wegen en waterlopen gekaarteerd en op de voor de verkaveling overblijvende gronden, worden de schat- tingsgrenzen opnieuw aangebracht en de waarde berekend. Deze blijkt in de regel enige pereenten lager te zijn dan de oorspronkelijke waardet als gevolg van de aanleg van de nieuwe wegen en waterlopen.*) Gewoonte is, ieders vordering met dit percentage te verminderen, want: "Ieder eigenaar heeft recht op het in eigendom, opstal, erf pacht,. beklemming, vruchtgebruik, gebruik of bewoning verkrijgen van de waarde in kavels, welke zo dicht mogelijk staat tot het ge heel der waarde van alle kavels, als de waarde van zijn, in het blok opgenomen, onroerende goederen tot het geheel der waarde van alle opgenomen onroerende goederen." (Art« 12 der Wet)Volgens lid 2 van dit artikel "wordt het verschil in waarde aan of door den eigenaar in geld vergoed"m0a0w. bedraagt iemands bruto vorde ring 100, is het aftrekpercentage voor wegen en waterlopen 3 en krijgt hij grond terug ter waarde van 95P dan wordt hem 97 95 2 vergoed. Het kan echter ook voorkomen, dat iemand geen prijs stelt op toewijzing van kavels. In dat geval wordt hem uitbetaald zijn ge hele zuivere vordering, in ons voorbeeld dus 97. Dit is naar mijn mening onbillijk, immers hij moet dan offeren voor wegen en water lopen waarvan hij niet profiteert. Deze onbillijkheid komt steeds voor wanneer minder wordt toebe deeld dan waarop men recht heeft, terwijl bij overbedeling bevoor deeld wordt, daar men moet bijbetalen voor een aandeel, waarvoor anderen reeds het percentsgewijze aandeel in de grondafstand hebben geleverd In de practijk is deze onbillijkheid nooit erg groot, want men kan ten eerste zijn recht laten gelden op grond, ten tweede zijn aandeel overdragen (verkopen) aan anderen (wat vaak gebeurt en dan doorgaans tegen veel hogere bedragen dan waarvoor geschat is) en ten derde kan men zijn aandeel verenigen met dat van eigenaren,, die eveneens afzien van een kavel, en gezamenlijk een kavel laten toebedelen en deze publiek doen verkopen. In de ruilverkaveling "Bovenkerk" deed zich het tegenoverge stelde geval voor. Er konden n.l. zoveel sloten gedempt worden, dat de waarde, ondanks grondafstand voor nieuwe wegen en water lopen, groter werd.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1942 | | pagina 2