5 nummers die onderstreept waren, van overeenkomstige onderstrepin gen voorzien. Daardoor komen wel eens onderstrepingen voor bij nieuwe nummers, welke, na onderzoek door den Controleurv weer moeten vervallen. Zoals reeds vermeld werd, geeft de Controleur daarvan kennis door middel van lijsten. Op de Gemeenteplans wordt gestempeld: wRi jkseigendom" De netteplans worden vervaardigd uit de minuutplans en bij bladen, omdat de netteplans o.a. gebezigd worden voor de ver vaardiging van extracten-plan. Na het tot stand komen van hermeten kaarten of na vernieuwing \ran bewerkelijke bijbladenf laat men er langs mechanische weg zincografieën (ook wel neografieën genoemd) van maken. Drie dezer afdrukken worden dan tot netteplan, Gemeenteplan en Veldplan be stemd. Deze kaarten worden gekleurd en voorzien van ruitlijnen. De incidentele vernieuwing van Gemeente- en veldplans geschiedt door kopiëring op de spiegel van het minuutplan en bijblad of van dit laatste plan alleen. In enkele gevallen kopieert men van het netteplan, indien dit plan er geschikt voor wordt geacht. Komt men onduidelijkheden of onnauwkeurigheden tegen, dan wor den de hulpkaarten geraadpleegd om de moeilijkheid tot oplossing te brengen. Voor veldplans bezigt men tegenwoordig hoe langer hoe meer fotokopieën, vervaardigd aan de fotografische inrichting te Amsterdam. De vernieuwing van verzamelkaarten geschiedt meest door kopi ëren van een bestaande kaart, welke nog in goede staat verkeert. Deze wordt dan tevoren eerst bijgewerkt tot de laatste toestand. Daartoe worden alle plans dier Gemeente vergeleken met de ver zamelkaart. De veranderingen worden door verkleining van de plans overgenomen. Kan deze bewerking niet uitgevoerd worden, dan moet de ver zamelkaart opnieuw samengesteld worden. Nadat is vastgesteld welke schaal zal worden toegepast, kan men alle plans op die schaal laten verkleinen langs fotografische weg. Zo goed mogelijk worden de foto's aangesloten en op de kopieerspiegel in potlood overgenomen. De inktlijnen worden dun getrokken. Rivieren, kanalen, beken, spoor-, kunst-, buurt- en landwegen, worden voorgesteld op dezelf de wijze als dit voor de perceelsgewijze plans is voorgeschreven. De omtrekken van gebouwen worden in rode lijnen (watervast vermil joen) getrokken. De Gemeentegrens wordt door een paarse, de sectie grenzen worden door een groene en de bladgrenzen door een oranje bies aangeduid. De nodige bijschriften worden duidelijk en met 'smaak uitgevoerd in blok-, koord- en draadschrift, waarvoor schrijf mallen gebruikt kunnen worden. ONDERHOUD EN VERZORGING VAN TEKENGEREEDSCHAP Trekpen 1. Roesten van de pen voorkomt men door haar na gebruik af te wrij-

Orgaan der Vereeniging TAK | 1942 | | pagina 4