4 ven met een doekje. 2. Bevindt zich oude verharde inkt in de pen, dan moet men vóór het los schroeven van de bladen deze verharde inkt weken in water. Men late geen inkt in de pen verharden. 3c Onmiddellijk na gebruik de pen reinigen; de bladen daarbij openslaan 4. Schroefdraad en schroefgat beschermen voor vocht en roest; zo nodig een weinig olie aanbrengen. 5. Be schroef mag aangedraaid worden tot de punten der bladen el kaar raken; verder aandraaien zou de fijne punten kunnen doen afbreken of ombuigen. 6. Men behoede de penpunten voor stoten. 7o Een verstopte pen reinige men door spoeling in water. Ook kan men wel een papierstrookje, dunner dan de getrokken lijn, aan de punt tussen de bladen schuiven om de verstopping te ver wijderen c 8. Gebruik nooit schrijfinkt in de trekpen. 9. Na beëindiging van de werkzaamheden een stukje vloei tussen de bladen van de gereinigde pen klemmen, aan de voorzijde der punt uitstekend. Trekpen bijslijpen. Wanneer de trekpen door veelvuldig gebruik stomp is geworden^ hetgeen te bespeuren is aan de afplatting van de penbladen of lippen, of indien de punten zijn beschadigd, moeten deze worden bijgeslepen. Hiervoor wordt enige geoefendheid en vooral oplettendheid ver eist. Voor het bijslijpen gebruikt men een gewoon oliesteentje of wel een amarilsteen. Indien men weet aan welke eisen een trekpen moet voldoen en welke vorm de penbladen moeten hebben, is het eerste werk met een loupe de afwijkingen op te sporen. Be bladen moeten even lang, even dik en gelijk en gelijkvormig zijn. Be vorm van de bladen (die ongeveer 1 cm onder het schroef blad geleidelijk in breedte afnemen) is aan de punt ongeveer een halve cirkel. Zijn de punten ongelijk van vorm of lengte, dan wor den ze even lang geslepen door de pen in gesloten stand over het slijpvak te bewegen in de richting en stand zoals de slinger van een klok zich beweegt. Baarna wordt de buitenzijde van het blad zo ver bijgeslepen, dat zij naar de punt bijloopt, doch niet zo scherp, dat de pen snijdt, hetgeen men kan onderzoeken door over een stukje papier te trekken. Be braam, die bij het slijpen aan de binnenzijde mocht ont staan, kan men voorzichtig wegnemen met een stukje leisteen of amarilpapier Be kleine holte aan de binnenzijde mag niet worden weggeslepen. Begin niet, alvorens de werkwijze is gedemonstreerd, en gebruik voor de eerste proefnemingen oud materiaal. Trekpennen in zeer slechte staat of met al te grote afwijkingen

Orgaan der Vereeniging TAK | 1942 | | pagina 5