sommige punten tot op zekere hoogte vrijheid van handelen blijft overgelaten en dat de gegeven beschrijving in die H.T.W. somtijds meer dient te worden opgevat als richtlijn of aanwijzing. (Dat zulks om redenen van wijs beleid geschieddezal eigenlijk een overbodige opmerking zijn.) Als voorbeeld daarvan wordt hier aangehaald hetgeen onder 19, blz. 86, vermeld is onder "Detailmeting" ttVoor de uitvoering van de de-tal lme-ting zijn uiteraard geen vaste regelen te stellen. Niettemin worden de volgende algemene opmerkingen ter overdenking aanbevolen Verder treft men in de slotbeschouwing van 21 op blz. 101 onder andere de volgende opmerking aan:eVorenstaande aanwijzingen hebben ten doel den uitvoerder richtlijnen te geven om tot rationele werkmethoden te geraken Men zal zich echter niet licht buiten het in de H.T.W. aange geven spoor begeven, ondanks de toegestane vrijheden. Uittreksel uit de HANDLEIDING VOOR DE TECHNISCHE WERKZAAMHEDEN VAN HET KADASTER 5s-Gravenhagec Algemene Landsdrukkerij. 1938 x) 2. "T.a.v. de nauwkeurigheid voor wat betreft de uitvoering v.d* "meetk. grondslag en de daaraan verbonden detailmeting worden "de terreinen in drie gebieden ingedeeld." Hierna volgt een omschrijving van die gebieden, benevens een aantal aanwijzingenwaaronder ook de volgende: "Het is niet nodig, dat kadasterbladen in hun geheel in een "bepaald gebied worden opgenomen, er kan vrijheid worden ge- laten elk soort terrein in het daarvoor aangewezen gebied "onder te brengen." 22. "Kaartering" "Rekening houdende met de gestelde puntnauwkeurigheidwordt "na vaststelling v.d. coördinaten der daarvoor in aanmerking "komende driehoeks-, veelhoeks-,, meet- en scherp gemarkeerde "detailpunten overgegaan tot het vaststellen der schalen voor "de kaartering van het terrein." "De navolgende schalen komen voor de kaartering in aanmerking "voor gebied 1: 1 i 250 of 1 500 "voor gebied 2: 1 500 of 1 1000 "voor gebied 3: 1 1000 of 1 2000 "De keuze van de schaal is afhankelijk van de pareellering "van het voor te stellen terrein en de meer of mindere re gelmatigheid der percelen. Op de gekozen schaal wordt het "opgemeten terrein in kaart gebracht op planformaat (100 x "6? cm). "Deze kaarteringen hebben ten doel: "a. de uitgevoerde metingen te controleren; "b. de grafische berekening der oppervlakken mogelijk te maken; "c„ steeds te kunnen beschikken over de z.g. "grote kaartering" "do de bijhouding te vergemakkelijken

Orgaan der Vereeniging TAK | 1942 | | pagina 10