10 "e, de administratie op de meetcijfers te verlichten. "Bij de bijhouding zal er in de eerste plaats naar gestreefd "moeten worden de resultaten der hermeting op het oorspron kelijke peil te handhaven." Verder volgen hier verklarende en richtinggevende bijzonder heden. Gesproken wordt over "bijhoudrng met handhaving der punt- nauwkeurigheid." Vervolgens treft men de uitspraak aan: "In alle vorenomschreven) gebieden vervult derhalve de grafische werk methode een rol van fundamentele betekenis/1 "Het is daarbij vanzelfsprekende dat het een eis voor een goe de bijhouding iszoveel mogelijk van vroegere meetlijnen gebruik te maken; met een goede kaartering wordt evenwel bereikt9 dat niet al te star behoeft te worden vastgehouden aan het vroegere mee-tlijnenstelseldat dikwijls zeer tijdrovende berekeningen tot gevolg heeft, terwijl zorgvuldige uitpassingen op de op grote schaal vervaardigde kaart p o.a. bij ui t zettingen veelal tot een zeer practische oplossing van moeilijkheden kan voeren." "Haast de kaartering worden in elk gebied bijblad en minuut- "plan vervaardigd, waarvoor de schalen 1 1000 en 1 2000 "worden gebezigd. De aandacht wordt gevestigd op de in de "practijk gebleken mogelijkheid om uit de kaartering op "grote schaal, 1 250 of 1: 500 te komen tot het bijblad "op de schaal 1 1000 of 1 2000 door fotografische ver kleining. De bladen der kaartering worden daartoe door de fototechnische dienst te Amsterdam in de verkleinde schaal "op filmplaten gebracht; met behulp van de kopieerspiegel "worden deze verkleiningen ingepast op punten in de te ver- "vaardigen kaart, welke punten vooraf op deze kaart worden "gekaarteerd door middel van de coördinatograaf "Aan de kopieering van de filmplaten op het aangelegde plan "1 1000 moet grote zorg worden besteed. Om temperatuurs- wijziging tijdens de bewerking te voorkomen, wordt ter- "zijde van de kopieerspiegelter hoogte van de ruimte tus» "sen de glasplaten van spiegel en parabolische vaas een "eleetrische ventilator in werking gestelde De practijk "heeft aangetoond, dat met dit eenvoudige hulpmiddel de "temperatuur afdoende op constante hoogte wordt gehouden. "In vele gevallen zullen de omstandigheden van terrein en "gebiedsindeling cr aanleiding toe geven, dat het plan ge kaarteerd wordt op de schaal, die ook voor het bijblad is "aangewezen, n.1op schaal 1 1000. Hier volgen, met geringe wijziging, enige bepalingen uit de H.T.W. 1902. Verder de bepaling: "De plans worden zoveel mogelijk Hoord gericht." Voor de voorschriften omtrent het "aanleggen van plans" op de coördinatograafr de inrichting van "planblaadje" en "coördinaten- lijst" alsmede voor de beschrijving van de coordinatograaf en de volgorde van kaarteren der punten, kan hier kortheidshalve wor den verwezen naar blz„ 12 e.v. der "denken", in 1940 ten gebrui'ke bij de opleiding voor tekenaar v/h Kadaster en door welwillende medewerking van het Departement van Financiën gestencild versohe nen onder de namen van collega B,J. Lensen en ondergetekende, ge-=

Orgaan der Vereeniging TAK | 1942 | | pagina 11