11 titeld: "Wenken lij het Kadastraal Tekenen". Aldaar zijn deze voor schriften "besproken. Gebruik van detail- en poolcoördinatograaf wordt in de H.T.W. 1938 ten zeerste aanbevolen. Omtrent eisen te stellen aan het papier vermeldt zij op blz. 103: "Uit het voorgaande is gebleken, dat de technische waarde "van het gekaarteerde plan en het behoud van die waarde voor "het belangrijkste deel wordt beheerst door het papier. Het "materieel van dit plan moet daarom aan de hoogste eisen "voldoen: het moet vervaardigd zijn uit de beste grondstoffen "waardoor niet alleen zijn duurzaamheid is verzekerd, maar "tevens de waarborg wordt verkregen, dat het zo weinig moge- "lijk aan verandering onderhevig is. In verband met laatst genoemde eis kan het gebruik van alummiumplaten6 beider zijds beplakt met tekenpapier, in bepaalde gevallen een punt van overweging uitmaken," Deze paragraaf wordt besloten met overwegingen in hoeverre fotogrammetrie als hulpmiddel kan worden ingeschakeld bij her metingen c De verdere paragrafen bevatten voor het practised tekenwerk geen bepalingen. Heeft men zich een overzicht gevormd van de feiten in hoeverre het kadastraal tekenen geregeld is door voorschriften, hoe de uit voering in de practijk plaats heeft, mede volgens de gewoonten die in de loop der jaren gegroeid zijn, en neemt men verder in aanmerking, dat voor het aanbrengen van wijzigingen nieuwe tech nische mogelijkheden aanwezig zijn, dan komt men tot de overtui ging,. dat op dit terrein veranderingen op den duur niet kunnen uitblijven. Zou het aanbeveling verdienen, dat ieder tekenaar in het bezit kwam van een stel duidelijke voorbeelden, met verklarende beschrij ving, hoe in bepaalde gevallen bij k.t. dient gehandeld te worden? Een helder voorbeeld van uniform of eenvormig tekenen levert de BoPoMo Ieder tekenaar bij die maatschappij beschikt over een boek, waarin de verklaring en de juiste vormen van tekens op kaartwerk voorkomen. Met uiterste gestrengheid wordt daaraan de hand gehou den Zou het overbodige luxe zijn, wanneer het kadastraal tekenen, in een korte speciale instructie, iets uitgebreider werd omschre ven dan tot heden is geschied? Een bevestigend antwoord op de eerste en een ontkennend op de tweede vraag zou moeilijkheden, die in het voorgaande meer in al gemene trekken werden voorgesteld, naar voren brengen. Misschien bestaat de mogelijkheid daarop bij een volgende ge legenheid iets nader in te gaan. Op blz. 13 wordt bijv. opgemerkt, dat men de coördinatenge-

Orgaan der Vereeniging TAK | 1942 | | pagina 12