3e Jaargang No. 3. Juni 1942 KADASTRAAL TEKENEN Vergelijkt men ons hedendaags kadastraal tekenen met dat van vroegere jarendan kan men er toe overhellen bevestigend te ant woorden op de vraag> of die vergelijking gunstig uitvalt voor hetgeen in dit opzicht tegenwoordig gepresteerd wordt. Alhoewel het moeilijk is daarvoor rechtstreekse bewijzen aan te voeren, bijv,, door overlegging van stukken, kan gewezen worden op omstan digheden, die bovengenoemde opvatting steunen. De vaardigheden, nodig voor het tekenen, worden grotendeels verkregen door overlevering van voorgangers op opvolgers in het ambt. Hoe verder men teruggrijpt in de Kadastrale geschieden!s des te minder hadden onze voorgangers gelegenheid om te profite ren van de opgedane ervaringen hunner voorgangers, wier aantal minder groot is en wier ervaring gemiddeld minder uitgebreid is, naarmate men in de geschiedenis verder teruggaat. Meerdere oorzaken kunnen een rol spelen, bijv. verhoogde ar beidsprestatie in de latere jaren. Voor hetgeen volgt behoef ik hierop niet dieper in te gaan. Niemand zal het vreemd vinden, wanneer de tekenaar voor zich zelf tracht uit te maken in hoeverre hij zijn tekenarbeid ge slaagd acht en in welk opzicht daarin verbeteringen mogelijk zijn En dat door onderlinge samenwerking getracht wordt middelen te vinden om het peil van het kadastraal tekenen zó hoog op te voe ren als de omstandigheden toelaten. Al wordt de redenering, hiervoren omtrent kadastraal tekenen opgesteld, volkomen bevestigd door de feiten in de practijk, dan blijft belangstelling voor verbeteringen toch noodzakelijk, wil het kadastraal tekenen, bij vergelijking met overeenkomstige technische vakken, op den duur niet ouderwets en oneconomisch worden. Het lijkt mij een vaststaand feit, dat er op het gebied van landmeetkundig tekenen reeds geruime tijd nieuwe mogelijkhe den aanwezig zijn, die elders met succes worden toegepast. Men raadplege no. 26 van het tijdschrift "De Ingenieur", d.d. 27 Jun 1941, blz. 101, alwaar door Prof.Ir.W. Schermerhorn mededelingen gedaan worden omtrent het gebruik van tekenpapier met metalen tussenlaag en toepassing van Kodatrace"-tekenfilm Bespreking van nieuwe mogelijkheden bij kadastraal tekenen vindt men in dit orgaan van Februari 1941: "Kunnen transparante papiersoorten voor de kadastrale dienst nuttig zijn?"; Juni 1941 "Mechanische reproductie"; Augustus 1941: "Mechanische reproduc tie (vervolg)" en "Denkbeelden over een nieuwe werkwijze bij de uitvoering van kadastraal tekenen"; December 1941: "Mechanische reproductie" Zou men er tcz.t. toe overgaan één of meer dezer nieuwe werk wijzen in de dienst toe te passen of nieuwe materalen aan te wen

Orgaan der Vereeniging TAK | 1942 | | pagina 2