2 den, dan ware het toe te juichen, dat vooraf of tegeii jkerti ,id een ander belangrijk vraagstuk op dit gebied tot definitieve op lossing werd gebracht. Verschillende, soms niet parallel aan elkaar lopende, oplos singen zijn in de loop der jaren beproefd. Juist om die reden heeft het hier bedoelde vraagstuk, met name "het streven naar uniformiteit"0 steeds grote betekenis voor de dienst. De noodzakelijkheid, dat de toepassing van kadastraal tekenen aan alle kantoren op uniforme wijze plaats heeft, wordt hierna met een paar voorbeelden uit de practijk toegelicht. Vooraf dient te worden opgemerkt, dat het slechts de bedoeling is -practische kwesties aangaande het kadastraal tekenen te bespre ken. Niet altijd kunnen daarbij de min of meer mechanische ver richtingen los gemaakt worden van het bij die werkzaamheden ver eiste inzicht en overleg, omdat bij het tekenen theorie en prac tijk elkaar ontmoeten. Het streven naar uniformiteit bli kadastrale tekenarbeid in het verleden. De meesten onzer kennen de resultaten van oude hermetingen, kort na 1870 hier te lande uitgevoerd, voor zover die resultaten in de gev/one bijhouding blijken uit de kaarten, verkregen door die hermetingen. Meestal was in dat tijdperk de kadastrering zo danig uitgevoerd, dat de bladgrenzen van de plans gevormd werden door denkbeeldige lijnen: de buitenste ruitlijnen. Gevolg daarvan is nog heden ten dage, dat°%ergelijke plans, de aan de randen van elk blad gelegen pe-rcelen op meer dan één kaart- en op elke kaart slechts voor een gedeelte worden afgebeeld. Men gaf in die dagen ook de op het terrein aanwezige grensstenen op de kaart aan, ofschoon het verdwijnen van die stenen op het terrein daar door niet kon worden voorkomen. Aard en soort der perceelsschei- dingen werden destijds eveneens op de kaarten aangeduid. De op één blad voorkomende percelen waren soms in drie verschillende sectiën ingedeeld. Zonder dieper in te gaan op de bezwaren, die tengevolge van deze kadastrering al spoedig voor de bijhouding ontstonden, we ten v/ij uit eigen ervaring maar al te goed, dat met deze herme tingen v/el een nieuw systeem werd gelanceerd, doch dat daarmede "de" oplossing niet-was verkregen. Een ander voorbeeld, waarbij oude gewoonten werden losgelaten en een nieuwe richting werd ingeslagen, levert de vermaarde her meting van Dieren. Het onderscheiden van cultuur- en eigendoms- grenzen door het trekken van dunne en dikke lijnen op de kaart, verder verduidelijkt door het "letteren" der perceelsonderdelen en de "vereenvoudigde" bijpijling, zijn sterk in t oog springen- de afwijkingen van de gewoonten toegepast bij de vervaardiging der oude "Franse" minuutplans. Van de toepassing der aangehaalde hermetingssystemen werd ge-

Orgaan der Vereeniging TAK | 1942 | | pagina 3