3 hoopt, dat in de toekomst daarmede kon worden voortgegaan. Vele moeilijkheden, eigen aan hermetingswerkzijn door het verschijnen der nieuwe H.T.W, voor onafzienbare tijd opgelost, het rekenwerk is geleid in uniforme banen. Zou nu het geschikte tijdstip aangebroken zijn ook het tekenwerk op uniforme leest te schoeien, door bepalingen en aanwijzingen, desnoods met aanschou welijke voorbeelden toegelicht? Voor het vinden van een bevredigende oplossing van dit vraag stuk lijkt het dringend nodig, alles wat er in de loop der jaren op dit gebied werd nagestreefd en ten dele bereikt, te verzamelen en te bestuderen. De wisselende opvattingen, die elkaar bij het voortschrijden der jaren aanvulden of verdrongen, vermogen veel bij te dragen tot de vorming van een ruimer inzicht bij onze tijdgenoten, te betreuren is het, dat de nadelen niet binnen meer beperkte grenzen konden gehouden worden* Komt met deze, zo kort mogelijk aangestipte, voorbeelden voor ons duidelijk naar voren, dat blijvende uniformiteit bij alle kadastraal tekenwerk, dat ook in later tijden moet geraad pleegd worden, van groot belang is voor de dienst, naast deze algemene voorbeelden kunnen gevallen genoemd worden, die van meer gedetailleerde aard zijn en waaruit blijkt, dat uniforme uitvoering van kadastraal tekenwerk ook op die punten nadere beschouwing verdient. Ten aanzien van de hierna genoemde gevallen staat het vast, dat de uitvoering van het tekenwerk niet aan alle kantoren op dezelfde wijze geschiedt? a. het voorstellen van in coördinaten berekende punten op de kaartMen ziet daarvan uitvoeringenwaarbij de cirkeltjes in rode, blauwe of zwarte inkt zijn aangebracht, soms niet, doch meestal wèl in watervaste inkt. Cirkeltjes met en zonder vleugeltjes. Vleugeltjes naar de binnenzijde of/en naar de buitenzijde van de cirkel gericht* Allerlei maten worden toe gepast. Soms worden alleen kruisjes aangebracht. Sommigen plaatsen deze punten op alle stellen plans, anderen sluiten daar één of meer stellen plans van uit; 'b. de nummering van de sub a bedoelde punten op de plans. Men ziet nummering in rood, blauw of zwart. Soms ontbreekt de nummering. Ook ziet men, dat meerdere punten eenzelfde volg nummer dragen. Dikwijls is het volgnummer genomen van het be treffende veldwerk; c. het aanbrengen van gebiesde en gewassen kleuren, ter aandui ding van begrenzingen met aansluitende bladen. Deze kleuren worden de laatste tijd meer en meer achterwege gelaten; d. de beschrijving van "het hoofd", de vermelding der aangrenzen de bladen, plaatselijke benamingen, straten, wegen, wateren, letters en nummers der ruiten en de tekst der "verklaring"; e. het behandelen van gevallen, waarbij het midden van wegen of wateren tevens bladgrens is. Somtijds wordt dan de kleur van de bies aangebracht langs het, door onderbroken lijnen voorge-

Orgaan der Vereeniging TAK | 1942 | | pagina 4