4 stelde midden. De overzijde van de weg of het water wordt vaak weggelaten, als vallende buiten de kaart. Ook komen ge vallen voor, waarbij van deze werkwijze in zoverre wordt af geweken, dat de overkanten wel aangebracht worden en de weg of het water ter volle breedte is ingekleurd in sienna of blauw, terwijl de gewassen of gebiesde kleur voor de bladgrens aangebracht is over het sienna of blauw; fde wijze waarop de coördinaten getallen bij de ruitlijnen ge plaatst worden. Verder de pijltjes langs de randen der bladen die de grenzen tussen de aansluitende bladen aanduiden. De genoemde onderdelen van het tekenwerk zijn niet de enige waaromtrent verschillende wijzen van uitvoering worden toegepast. Omtrent hulpkaarten en veldwerken kunnen overeenkomstige opmer kingen gemaakt worden. Het is hier niet de bedoeling, daarvan een gedetailleerd over zicht te geven; getracht wordt slechts belangstelling op te wek ken voor de wenselijkheid van eenvormige uitvoering van teken werk O Veel aandacht werd aan dit onderwerp reeds besteed in het ver leden. Veel werd ook overgelaten aan de goede zorgen en de toe wijding van den tekenaar. Het kan zijn nut hebben, na te gaan, wat over dit onderwerp vroeger is beschreven in de H.T.W. 1902, voor zover men kan aannemen, dat die bepalingen nog van kracht zijn gebleven na het verschijnen van de laatste I.K. 1918 en de nieuwe H.T0W. 1938. Daarom volgens thans hier die voorschriften en aanwijzingen uit genoemde officiële boekwerkens welke betrek king hebben op het tekenwerk. Wellicht heeft menig collega nog gemak van die opsomming en kunnen aanvullende opgaven, naar aan leiding hiervan, leiden tot completering van dit overzicht. Iets waartoe ik aller medewerking zou willen inroepen. Uittreksel uit de Handleiding voor de technische werkzaam heden van Kadastrale hermetingen, s-Gra- venhage1902. 1 t/m 4. Handelend over de technische grondslag; meting, verzekering en berekening van punten, etc. Vervallen door in voering der H.T.W. 1938. 5. Be inleiding luidt: "Bij de perceelmeting wordt in ft oog gehouden, dat het kadastrale plan, zoveel mogelijk, een getrouwe afbeelding moet zijn van de indeling van het terrein". Deze gehe le paragraaf, alsmede §6, is vervangen door uitgebreider bepa lingen in de I.K. 1918 en in de H.T.W. 1938. 7. De aanvang van deze paragraaf, handelend over de schaal der te vervaardigen plans, is vervangen door uitgebreidere behan deling in de nieuwe H.T.W. Verder luidt deze paragraaf: "De om trek der sectiën, waarin een te hermeten gemeente verdeeld is.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1942 | | pagina 5