3e Jaargang No. 4. Augustus 1942. TEKENEN QP FILM Dat het tekenen op film tot teleurstelling kan leiden, wanneer men op dit terrein generlei ondervinding heeft, is een ervaring, die zelfs overigens geroutineerde tekenaars hebben opgedaan bij het nemen van proeven in dat opzichte Ter voldoening aan een be lofte, gedaan bij het verstrekken van inlichtingen omtrent dit onderwerp aan één onzer collega's, geef ik hier, zonder aanspraak op volledigheidenige aanwijzingen, die aan de practijk ontleend zijn. Nu blijkbaar de belangstelling voor tekenen op film groeit, kan men zich door een nauwkeurige opvolging van deze aanwij zingen teleurstelling besparen. Voor op- en aanmerkingen houd ik mij weer gaarne aanbevolen. Van de bestaande soorten tekenfilm, soms ook "folie" genaamd, werden in vorige nrs van dit orgaan vermeld "Arcasol" en "Kodatrace"Enige eigenschappen zijn toen reeds genoemd. Bij het van de rol snijden der benodigde vellen dient men er op bedacht te zijn. dat filmmateriaal zeer gemakkelijk inscheurt op de plaats waar men het snijden moet onderbreken. Schuift men een ten dele afgesneden vel zijwaarts van de rol, dan kan de geringste trekkracht, die men daarop uitoefent, oorzaak zijn van diep inscheuren. Dit diep inscheuren treedt ook gemakkelijk op, wanneer langs de rand kleine scheurtjes, insnijdingen of inke pingen aanwezig zijn. Men zorge dus voor rechte gladde randen. Deze scheuren niet gemakkelijk in. Daarom is dit gevaar afdoende te ondervangen. Zonodig wordt opnieuw een strook langs de rand afgesneden om aanwezige scheurtjes te doen wegvallen. Omboording van de randen is dus aan te bevelen. Met de omboordraachine is dit vlug en gemakkelijk uitvoerbaar. Wanneer zinkdruk wordt toe gepast, omboorde men de vellen pas nadat de reproductie heeft plaats gehad, Zeer grote vellen film-materiaal liggen beter vlak, wanneer langs de randen een strook afgesneden wordt. Vóór men op film gaat tekenen, laat men het afgesneden vel "uitv/erken" o Als het kan, neemt men de daarvoor toegemeten tijd eerder te lang dan te kort. Twee maanden is wel voldoende. De kortste zijde van het te gebruiken vel bevestigt men met punaises op een rechte stevige lat, of op een plankje van vol doende lengte, breedte en dikte. Want kromtrekken van het hout dient uitgesloten te zijn. Bij het indrukken der punaises lette men er op, dat de film goed vlak ligt. Het plankje wordt zodanig opgehangen, dat de beide lange zijden van het vel, vrij naar beneden en goed "te lood" hangen. Het "uitwerken" moet geschie den op een luchtige stofvrije plaats. Bescherming van de vóór- en. achterzijde van de film met vellen papier is aan te raden; zij is meestal onontbeerlijkWisselingen van temperatuursgraad en vochtigheidsgehalte der lucht moeten vrij op het filmmateriaal kunnen inwerken. Filmmateriaal,dat neiging vertoont tot oprollen, legt men enige tijd tussen een stapel kaarten. Het blijft daarna beter vlak liggen.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1942 | | pagina 2