wordt in belangrijke mate geschaad, wanneer het filmoppervlak vettig is geworden. Op die plaatsen moet- het vet verwijderd wor den, wil men een tekening met strakke scherpe en dekkende lijnen kunnen vervaardigen. Dit vetvrij maken geschiedt het gemakkelijkst door oplossing van het vet in benzine. Men doopt een propje watten in benzine en strijkt daarmede over de t-.im op de plaats waar men wil gaan tekenen. Het spreekt vanzelf, dat men met zeer weinig bevochtigen reeds het gewenste resultaat bereikt. Het vettig wor den van het filmoppervlak geschiedt hoofdzakelijk door aanraking met de handen of met de vingertoppenMen vermijde dit daarom zoveel mogelijk en make gebruik van handonderleggersMen dekke de ruimte waarop niet getekend wordt, af met vellen papier. Het gebruik van talkpoeder e.d., zoals voor tekenen op calqueerlinnen aangewend wordt, kan niet worden aangeraden bij tekenen op films. Omdat de inkt niet wordt opgezogen door de film, duurt het drogen van getrokken inktlijnen op films langer dan op gewoon tekenpapier. Bij het verschuiven van de driehoek over reeds getrokken inktlijnen moet men hiermede rekening houden. Daarom trekt men,aan de bovenzijde beginnend, eerst alle lijnen die ongeveer parallel lopen. Daarna de dwarslijnen. Het hindert daarbij zeer weinig of men lijnen iets te ver doortrekt. De te ver getrokken stukjes lijn kan men zeer gemakkelijk en vlug met een enkele beweging van het radeermes op de juiste plaats af doende verwijderen. Voor tekenpennen wordt aangeraden stijve tekenpennetjes met zeer spitse en fijne punt te gebruiken. Zij moeten vaak gerei nigd worden. Het met deze pennen uit te voeren schrijf- en teken werk moet tot stand komen zonder druk op de pen. De opgebrachte hc veelheid moet nooit meer bedragen dan strikt nodig is. Het is noodzakelijk, dat alle tekenarbeid op film zo zorg vuldig en accuraat mogelijk wordt uitgevoerd. "Snel" werken is uit den boze. De meerdere tijd, die tekenen op film vaak eist, wordt in elk geval meervoudig teruggewonnen, tengevolge van de speciale reproductiemogelijkhedendie "filmbladen" eigen zijn. Een bij het kadaster in onbruik geraakt instrumentje is de "radeer „aald. Kort gezegd is dit een miniatuur-radeermesonge veer 1.5 mm lang en 1 mm breed en naar verhouding vrij dik. Die naald is geplaatst in een niet uitgeholde penhouder. Men kan ze zelf maken door een stukje staal van geschikte afmetingen stevig in een penhouder te plaatsen, waarna men door slijpen de juiste vorm er aan geeft. De radeernaald is steviger dan de radeerpennen lie in de handel verkrijgbaar zijn. Voor film-tekenwerk gebruikt men de radeernaald b.v. bij het maken van z.g. stippellijnen Deze worden eerst als volle lijnen getrokken. Daarna verwijdert men met de radeernaald de inkt op de plaatsen waar de onderbre kingen in de lijn waarneembaar moeten zijn. Dit verwijderen gaat zeer gemakkelijk en de onderbroken lijnen worden onberispelijk.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1942 | | pagina 4