4 Wanneer men op papier letters, nummers of bijpijlingen tekent, drukt men met de vrije linkerhand, dichtbij de plaats waar ge tekend wordt, het papier goed plat en vlak tegen het tafelblad. Om te voorkomen, dat de oppervlakte van het papier hierdoor enigszins vettig zou kunnen worden, hanteert men daartoe met de linkerhand een houder, gelijkend op een penhouder, die in plaats van een schrijfpen een tweemaal rechthoekig omgebogen draad bevat Het middelste en kortste stuk, ter lengte van cm, dient om het tekenoppervlak aan te drukken. De twee andere, 4 cm lange en evenwijdig lopende stukken draad zijn in de houder stevig beves tigd. Het gebruik van deze drukhouder wordt bij tekenen op papier vaak achterwege gelaten. Bij tekenen op film kan men dit instru mentje niet ontberen. Een andere uitvoering die aan het doel be antwoordt is natuurlijk mogelijk. Een factor, van het grootste belang bij het tekenen op film, is de te bezigen tekeninkt. De in de handel verkrijgbare koda- trace tekeninkt dient vóór het gebruik goed geschud te worden. De ondervinding heeft geleerd, dat men met zelf aangemengde inkt uitstekend tekenwerk kan verkrijgen. Men neme in een wrijfbakje (met goed sluitend glazen dekseltje) enige druppels watervaste 0.1. inkt. Hierin wordt een hoeveelheid zwarte plakkaatverf opge lost. Vervolgens voegt men nog enige druppels kodatrace-inkt toe en roere dit mengsel goed door. Het oplossen van de plakkaatverf gaat zeer gemakkelijk. De hoeveelheid moet in den beginne proef ondervindelijk vastgesteld worden. Te veel plakkaatverf maakt de inkt te dik„ zodat hij niet meer uit de pen vloeit. Sommigen voelen er voor een weinig suiker op te lossen in de inkt om daardoor een groter aanhechtingsvermogen te verkrijgen. Ook bezigt men ossegal in het inktmengsel ter bevordering van het langer vloeibaar blijven en om barsten en afbladderen tegen te gaan. Hiertoe wordt ook wel azijn aangewend. Men zij evenwel voorzichtig met dergelijke toepassingen zonder voorafgaand grondig experimen teren. Het bovengenoemde inktmengsel voldoet goed. Hapert er bij het tekenen iets aan de inkt, dan heeft men meestal te veel (of te weinig) zwarte plakkaatverf toegevoegd. Men bedenke, dat de inkt niet watervast is. Zolang de tekening niet bespoten is met nitro cellulose lak, mag men het tekenwerk slechts met droge handen aanraken. s-GravenhageJuli 1942. Jos. Bongaerts. Gaarne breng ik dank aan enige technici buiten het Kadaster, die belangeloos een aantal raadgevingen verstrekten, welke in het bovenstaande zijn opge nomen, nadat de deugdelijkheid daarvan - reeds aan genomen op hun gezag - ook nog door proefneming was bewezen B.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1942 | | pagina 5