5 REORGANISATIE! (1) Wegens de grote toeneming van het aantal ruilverkavelingen zal binnenkort het personeel van de landraeetkundige dienst, dat aan de ruilverkavelingsbureaux is verbonden, belangrijk worden uitgebreid met landmeters, veldassistenten en tekenaars." Zo luidt de aanhef van de aanschrijving d.d. 7 Januari 1939, afd. Organisatie en Personeel van de Belastingdienst no. 89, waarvan we hier de voornaamste punten zullen herhalen (onder strepingen van ons. Red.) "Daardoor zullen leemten ontstaan in de formatie, welke met de gewone dienst en met bijzondere opdrachten is belast. Om deze leemten aan te vullen zullen spoedig een 25-tal tekenaars gedu rende 2 jaren tot veldassistent worden opgeleid, terwijl ongeveer 40 leerling-tekenaars aan een gecentraliseerde cursus, welke een jaar zal duren, voor het vakexamen zullen worden bekwaamd. Na afloop van dat jaar zullen andermaal e-en aantal leerling-teke naars op dezelfde manier worden opgeleid, zodat na verloop van twee jaren de formatie wederom voldoende zal zijn om zowel hulp bij ruilverkavelingen te verlenen als de normale kadastrale taak te verrichten." Hieraan is ook inderdaad de hand gehouden. De 25 tekenaars werden 1 Augustus 1939 in opleiding genomen en 20 hunner m.i.v. 1 Januari 1942 als "veldassistent" in het genot van de toelage gesteld. Het tekenaarscorps is sinds 1939 met 60 tekenaars aan gevuld, terwijl er momenteel nog een 27-tal ambtenaren aan de cursus in Den Haag in opleiding zijn. Jammer mag het echter genoemd worden, dat men niet in even sterke mate is doorgegaan met de opleiding van tekenaars voor het verrichten van veldwerk- zaamheden Bepalen we ons thans weer tot de bewuste aanschrijving. "(2) Inmiddels is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat binnenkort nog andere cultuurtechnische werkzaamheden, welke eveneens tot terreinsveranderingen leiden, en waarbij eveneens van stonde af aan de hulp van een landmeter nodig is, op vrij grote schaal worden ondernomen. Aangezien met de hiervóór geschetste personeelsvoorziening voorlopig een maximum is bereiktis het dringend noodzakelijk, dat er naar wordt ge streefd de behandeling van de gewone dienst en van de bijzondere opdrachten normaal te doen verlopen. (3) Dit resultaat zal moeten worden bereikt door verhoging van de arbeidsprestaties van de landmeetkundige dienst. Daartoe doe ik een beroep op de medewerking van alle ambtenaren." In de punten 4 en 5 van deze aanschrijving worden de ons bekende maatregelen aangegeven waardoor men meende tot de gewenste verhoging der arbeidsprestatie te kunnen komen. In

Orgaan der Vereeniging TAK | 1942 | | pagina 6