5 In bijlage I is de indeeling van het examen, welke door ons wordt aanbevolen, vermeld. In bijlage II is het voorgestelde programma nader uitgewerkt. Het is niet de bedoeling van de commissief dat alle hierin genoem de onderdeelen grondig ondervraagd zullen worden. Sommige zullen op het examen terloops ter sprake kunnen worden gebracht, terwijl door combinatie van verschillende andere onderdeelen voor ver schillende candidaten eenige afwisseling in het examen kan worden gebracht De bij het Kadaster bestaande rekenformulieren (die voor ieder een verkrijgbaar zijn) maken het mogelijk (de ervaring op het Centraal T&ezen- en Opleidingsbureau te s-Graverihage bewijst het), dat vrijwel alle berekeningen die in de H.T.ÏÏ. zijn behandeld (dus met inbegrip van vereffeningenonder deskundige leiding door lager personeel kunnen worden uitgevoerd zonder begrip van de the ore t i sche gr ond slagenNaar de meening van de commissie zou op het eventueel in te stellen examen voor landmeetkundig rekenaar dan ook een onderzoek moeten worden ingesteld uitsluitend naar de praktische bedrevenheid in het rekenen in deze formulieren met behulp van rekenmachines of andere rekenhulpmiddelen,, met inbegrip van de bij die formulieren behoorende nomogrammen. Aan nauwkeurig heid en netheid zouden hooge eischen gesteld moeten zijn. Met de aldus gediplomeerden zouden de landmeetkundige diensten over praktische rekenspecialisten kunnen beschikken, hetgeen de commis sie van steeds toenemend belang acht. Den duur van dit examen zou de commissie op twee dagen willen stellen en zij zou het willen doen afnemen op dezelfde wijze als het eerste gedeelte van het examen voor landmeettechnicuszoodat de kosten gering zullen zijn. De commissie stelt het programma voor, dat als bijlage III is opgenomen,, waarbij hoofdzakelijk is gedacht aan een tewerkstelling bij den Kadastralen dienst of een met het Kadaster samenwerkenden dienst. 5Hischen voor toelating tot het examen. Ten einde tot deelneming aan het examen voor landmeettechnicus te v/orden toegelaten, behooren de candidaten aan de volgende eischen te voldoen;: a. de candidaat moet een afschrift van zijn geboorteakte overleg gen, waaruit blijkt,, dat hij op 1 Januari van het jaar, waarin het examen wordt afgenomen, den 19-jarigen leeftijd heeft be reikt (Het stellen van een maximumleeftijd lijkt ons niet gewenscht, daar de mogelijkheid voor iemand, zijn kundigheden uit te breiden, ook op lateren leeftijd, o.i. moet blijven.) b. de candidaat moet een werkgevers- of opleidersverklaring over leggen, ten bewijze dat hij reeds ten minste gedurende 100 velddagen de landmeetkunde praktisch heeft beoefend, alsmede de werkstukken kunnen toonen (bijv. veldwerken, kaarten met meetconstructieof fotokopieën hiervan), welke gedurende de laatste 100 praktijkdagen door hem zijn vervaardigd, terwijl

Orgaan der Vereeniging TAK | 1942 | | pagina 6