uit de genoemde verklaring moet blijken, dat het werk door den candidaat persoonlijk is uitgevoerd; c. het examengeld moet bij den penningmeester van de N.L.F. zijn gestort De commissie is van meening voorloopig geen verdere eischen te moeten stellen, om de deelnemers aan de eerste examens niet te dupeeren. Na verloop van tijd, bijv. voor het derde examen, kan een bepaalde schoolopleiding (bijv. Mulo-B of 3-jarige H.B.S.) als voorwaarde van toelating worden gesteld. Niet tot het examen zullen worden toegelaten zij, die reeds tweemaal zender gunstig gevolg hetzelfde examen hebben afgelegd. (De candidaten van het examen voor landmeetkundig rekenaar zouden slechts aan de onder a. en _c genoemde eischen behoeven te voldoen 6Organisatie van het examen. Ook bij de besprekingen van dit onderdeel van haar opdracht heeft de commissie zich in hoofdzaak bepaald tot een critische beschouwing van hetgeen daaromtrent in het Rapport van 1934 werd voorgesteld. Opnieuw kwam zij tot het inzicht, dat - ten einde de noodzakelijke kosten van het examen zoo laag mogelijk te houden - het examen zooveel mogelijk gedecentraliseerd zal moeten worden. Zij maakt derhalve de uitspraak van de vorige commissie tot de hare, dat slechts dat deel van het examen, waarbij meetarbeiders en instrumenten te pas komen, voor alle candidaten in dezelfde plaats (wij denken aan s-G-ravenhageafgenomen behoeft te wo.rden en dat de rest door iederen candidaat schriftelijk afgelegd kan worden onder toezicht van een deskundige (bijv. een lid van een der aan de N.L.F. aangesloten Vereenigingenwiens woonplaats zoo dicht mogelijk bij de woonplaats van den candidaat ligt en die zich daarvoor beschikbaar wil stellen, mits hij niet bij de opleiding van den candidaat geïnteresseerd was. Dit schriftelijk examen zou door alle candidaten op denzelfden dag afgelegd moeten worden; de zegels van de enveloppen, waarin de opgaven aan den toezichthoudenden deskundige zijn gezonden, zouden door dezen in tegenwoordigheid van den examinandus verbroken moeten worden; de toezichthoudende deskundige en de candidaat zouden een verkla ring moeten teekenen, dat aan verschillende eischen (tijdsduur voor elk vak, toezicht, enz.) is voldaan. In verband hiermede is het wenschelijk, dat de examencommissie de ingekomen aanvragen tot toelating onderzoekt en indeelt en naar gelang daarvan de plaatsen vaststelt, waar het eerste gedeel te zal worden afgekomen, waarna te dier plaatse deskundigen zullen moeten worden aangezocht, om zich met het toezicht gedurende het examen te belasten. Uit den aard der zaak is het wenschelijk, dat deze deskundigen de beschikking over voldoende localiteit hebben. Voor den duur der beide gedeelten van het examen moge worden ver wezen naar bijlage I.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1942 | | pagina 7