7 7Examencommissie Betreffende dit onderwerp maakt de commissie de beschouwingen ^an net Rapport 1934 geheel tot de hare. Zij luiden: "Bij een aantal van 20 candidaten zou het examen te 1s-Graven- hage drie weken duren. Baar de examinatoren er in den regel verlof voor zullen moeten nemen, is het natuurlijk niet van hen te eischen, dat zij er drie weken verlof voor zouden opofferen. Bit is echter niet noodig, want het is zeer zeker mogelijk, de drie candidaten, die op een bepaalden dag aanwezig zijn, binnen zoo'n kleine oppervlakte te werk te stellen, dat één examinator gemak kelijk toezicht op hen allen kan houden. Zijn dus van te voren in de examencommissie (die wij ons, bij een aantal van 20 candidaten, uit drie personen denken te bestaan) de opgaven besproken en vast gesteld en eventueel op het terrein uitgezet, dan behoeft ieder der examinatoren slechts één week verlof er aan te besteden. Wij twijfelen niet, of er zijn in de buurt van s-Gravenhage wel des kundigen te vinden, die dit voor dit doel over zullen hebben., Het schijnt ons gewenscht, dat een rouleeringssysteem voor Me examinatoren wordt vastgesteld, zoodanig, dat telkens één lid voor het eerst als zoodanig optreedt. Voor een gelijkmatige beoordeeling zal het noodzakelijk zijn, dat de drie examinatoren een paar keer per week des avonds bij eenkomen ter bespreking van de bevindingen; ook na het examen zullen nog eenige vergaderingen gehouden moeten worden ter vast stelling van de resultaten. Het komt ons gewenscht voor, dat het eerste gedeelte van het examen een paar weken vóór het Haagsche examen plaats heeft. Uit het schriftelijk werk kent de examinator dan den candidaat reeds» eenigszins en weet hij, waar speciaal bij het praktisch meten op te letten. Bovendien kan hij dan, onder het praktisch werk door, eens een enkele vraag aan den candidaat stellen, waar door een twijfelachtige meening over het schriftelijk werk tot een beslist oordeel kan groeien." 8Hulppersoneel Be commissie stemt geheel in met hetgeen hierover in het Rapport 1934 is geschreven, luidende: ,f Iedere candidaat is dus te 1 s-Gravenhage gedurende 2| dag aan het werk. Het aantal meetarbeidersdat hij noodig heeft, is bij hoekmeten en waterpassen één, bij detailmeting twee. Aangenomen, dat het mogelijk is, dat van de kadasterkantoren te s-GravenhageRotterdam en Leiden 4 h 5 meetarheiders te leenen zijn tijdens den duur van het examen (dit kan in den verloftijd vallen), hebben wij in bijlage IV de verdeeling voor een week ontworpen, waarbij de candidaten zijn aangeduid met A, B, C, enz. en de meetarbeiders met 1, 2, 3, enz. Hieruit blijkt: a. in één week worden 7 candidaten geëxamineerd; b. alle candidaten op één na, behoeven slechts drie achtereen volgende dagen te 1 s-G-ravenhage te zijn; die ééne moet dus

Orgaan der Vereeniging TAK | 1942 | | pagina 8