6, Het uitzoeken van de gegevens in iiet archief r bet-rekking hebbend op de vast te stellen kada.stra.Ie grenzenc, Yan de nummers der perceelen, voorkomend op 'het gekaarteerde blok 1 k 250werden alle hulpkaarten opgezochtp die betrekking hadden op de grenzen of die veranderingen van gebouwen weergaven, voor zoover deze laatste niet gemist konden worden0 Rekening werd daarbij gehouden met verwijzingen in rood, Beginnende met de Laatste nummers der perceelen werden de hulpkaarten opgezocht door middel van de op die hulpkaarten voorkomende oude nummers (vervallen nummers in blauw)steeds teruggaande tot eerder plaats gehad hebbende veranderingen0 Dit onderzoek werd zoo ver voortge zet tot men gekomen was aan de minuutgrenzenc Alle hulpkaarten werden gelegd in de volgorde van de archiefnummers. Daarna werden alle veldwerken opgezochts welke op deze verzameling hulpkaarten betrekking hadden. Meestal beperkte zich, voor elk te behandelen blok* het aantal hulpkaarten tot 50 stuks; het aantal veldwerken bleef in den regel beneden de 100, Van elke te kaarteeren grens werden nu alle gegevens, die in het archief beschikbaar waren-, ordelijk gegrosseerd en zorgvuldig bestudeerd, In potlood werden bij elke grens de archiefnummers der veldwerken aangeteekendwel ke voor de bepaling en vaststelling van die grens van belang kon den zic Getracht werd aanknoopingspunten te vinden tusschen vaste punten (bv, hoeken van gebouwen)p welke nog aanwezig waren en vroegere veldaanteekeningenZooveel mogelijk werden die meet- ge tall en voor de bepaling van de kadastrale grens aangehouden die betrekking hadden op de inmeting bij het ontstaan van de grense 7c De kaarteering van oud veldwerk. Het is niet mogelijk, een beschrijving te geven van de wijze van handelen bij het kaarteeren van de grenzen uit oud veldwerk, aangezien elk voorkomend geval een eigen oplossing vraagt. Beoordeeld moet worden of een bepaalde grens, op het terrein door al of niet zichtbare teekens aanwezig, overeenstemt met de opmeting op het tijdstip van haar ontstaan. Zeer vele moeilijkheden kunnen hierbij optreden. De vroeger opgemeten en als grens beschouwde schutting kan vervangen zijn door een steenen muur of ijzeren hek, thans opgemeten bij de hermetingo Geringe afwijking van de plaats der latere terreins afscheiding met de in het verleden gemaakte, kan tot gevolg hebben, dat om praktische redenen de terreinsafscheiding volgens de hermeting als grens aangehouden wordt. Wanneer alle gegevens omtrent een vast te stellen kadastrale grens bestudeerd werden, ontstond daaruit meermalen het vermoeden, dat in oude akten gegevens konden voorkomen omtrent de vast te stellen grens. Een beschrijving te geven van de factoren, die hierbij in diverse gevallen van invloed waren, valt buiten dit bestek. Bij gebrekkige gegevens werd ook meermalen onderzocht of oude akten meer licht konden verschaffen. Verder werd aandacht geschonken aan de indeeling en groepeering van de oude perceelen en hun opvolgende eigenaren. Gok hierdoor werden soms belangrijke gegevens uit oude akten geput, Meermalen bleek,, dat grenzen in oude akten vastgelegd werden

Orgaan der Vereeniging TAK | 1943 | | pagina 6