6 door nog nauwkeurig uit te zetten maten, bv. 2 m evenwijdig aan den zijgevel van een huis8 of het midden van een gang tusschen twee huizen. Wanneer die huizen nog onveranderd bestondenf doch de op het terrein aanwezige schutting enkele cm afweek van de grens volgens de akte» dan werd als kadastrale grens toch de maat van de akte aangehoudenc De bepaling van de kadastrale grens werd in het algemeen ö.m. afhankelijk gesteld van haar soort (verplaatsbaar of vast). Indien zeer kleine afwijkingen geconstateerd werden, werd de terreinstoestand aangehouden als de afscheiding niet gemakkelijk verplaatsbaar was (bv. gevormd werd door een muur). De bekendheid van maten in de oude akten stelde in den regel dit beginsel buiten werking. Het kwam eenige malen voor, dat de grens tusschen twee of meer perceelen in sterke mate afweek van het oude veldwerk en dat bij ingesteld onderzoek bleek, dat die perceelen tijdelijk aan één eigenaar hadden toebehoord. Deze eigenaar had de grenzen tusschen zijn eigendommen dan veranderd zonder dat daarmede ver andering gebracht werd in de kadastrale nummers. Bij latere over dracht van een der perceelen had dan geen meting plaats gehad, omdat in de desbetreffende akte een geheel nummer genoemd was. Eenige malen, kwam het voor, dat belangrijke verspringingen van binnenmuren tusschen een complex huizen niet opgemerkt waren bij de meting van de reeds lang geleden plaats gehad hebbende stichting, met het gevolg, dat de voorstelling op de kaart en de grootten der perceelen fout waren. Door middel van redres werd dit wederom in orde gebracht. Tijdens de kaarteering van oud veldwerk werden de noodige aan- teékeningen gemaakt om een overzicht te verkrijgen, welke per ceelen op het terrein alsnog-dienden bezocht te worden ter ophel dering van een of andere moeilijkheid of ter aanvulling van nog ontbrekende gegevens. De landmeter oordeelde het in enkele gevallen voor elk blok noodig, met de betrokken eigenaren overleg te plegen, om een moeilijk te bepalen grens te velde te delimiteeren Van plaats gehad hebbende delimitatie werd op het veldwerk aan- teekening gehouden. Voor de behandeling van oude meetgetailen op veldwerk der hermeting, voor afgeleide roode meetgetailen en voor aanduiding van grenzen en verklarende bijschriften op veldwerk zie men sub 12 hieronder. Eenige malen kwam het voor, dat oud veldwerk zelfstandig kon gekaarteerd worden. Oplegging op den kopieerspiegel van het te kaarteeren blok en de vrije kaarteering van het oude veldwerk bewees dan wel eens goede diensten. De in het archief nog aanwezige vrije kaarteeringen van oude veldwerken werden geraadpleegd. Het onderzoek naar gegevens in oude akten geschiedde op een wijze, afhankelijk van de omstandigheden. Nu eens werd uitgegaan van de titels, voorkomende bij de nieuwe nummers in oude staten 75, dan weer van het algemeen register; soms terugzoeken in de leggers; ook werden deze manieren gecombineerd. Oud veldwerk en oude hulpkaarten en andere archiefstukken (grondplans bv.) werden in den regel bij dit onderzoek betrokken. Waarde hebbende aanteekeningen en gegevens uit oude akten wer-

Orgaan der Vereeniging TAK | 1943 | | pagina 7