17 7 den overgenomen op het veldwerk. Verwezen werd naar deel en nummer der aktenBij het onderzoek werd systematisch te werk gegaan. Uitgebreide potloodaanteekeningen waren dikwijls noodig om, soms na lang zoeken, de gewenschte gegevens op te sporen. Het kwam voor, dat het bestaan van een erfdienstbaarheid het bewijs leverde, dat een strookje weg, waarvan niet kon worden uitgemaakt bij welk perceel dit behoorde, kennelijk eigendom was van den eigenaar van het lijdend erf. Zoo kon een recht van inbalking de meening versterken, dat een muur niet behoorde aan den houder van het recht van inbalking. In de oude akten werden vaak aanwijzingen aangetroffen omtrent den aard van muren tusschen gebouwen. Bij moeilijkheden in het bepalen van grenzen tusschen de perceelen en de wegen werd steeds overleg gepleegd met de Gemeente (wordt vervolgd) HST VIERKLEURENPROBLEEM Om de verschillende landen op een kaart duidelijk te kunnen onderscheiden, is het in ieder geval gewenscht, dat aangrenzende landen met verschillende kleuren worden aangegeven. En om de kosten van het drukken zoo laag mogelijk te houden, moet met een zoo gering mogelijk aantal kleuren worden volstaan. Want bij het drukken kan maar één kleur tegelijk worden gebezigd, zoodat het aantal gebezigde kleuren het aantal keeren aangeeft, dat de kaart onder de drukpers is geweest. Be kleuren worden dus over elkaar gedrukt. Aan slecht uitgevoerde prentenboeken, waar aan bij het drukken niet de noodige zorg is besteed,, is vaak te zien, dat de verschillende kleuren daarbij,, niet nauwgezet zijn afgepast op reeds aangebrachte kleuren, waardoor over het heele beeld een verschuiving ontstaat, welke leelijke randen tot gevolg heeft Een zoo klein mogelijk aantal kleuren is wat de drukkosten betreft dus het voordeeligst Maar hoe groot is dat minimum aantal? Om een antwoord te vinden, mogen een paar eenvoudige figuur tjes volgen, waarbij verschillende kleuren met verschillende letters worden voorgesteld: a. TWEE KLEUREN DRIE KLEUREN a c b d. VIER KLEUREN. En nu is dit opmerkelijk: niemand is het gelukt om een, zij het nog zoo ingewikkelde, landkaart te teekenen, waarbij meer dan

Orgaan der Vereeniging TAK | 1943 | | pagina 8