vier kleuren in den bovenbedoelden zin noodig zouden zijn, Intusschen is het evenmin gelukt te bewijzen, dat bij iedere landkaart vier kleuren toereikend zijn, Hoe eenvoudig de probleem stelling is, de knapste koppen hebben dit nog niet wiskundig kunnen bewijzen. Wel is wiskundig bewezen, dat vijf kleuren toereikend zijn. Wie in dat bewijs belang stelt, verwijs ik naar het mooie werk, dat een twintigtal uiteenloopende opstellen bevat op wiskundig gebied, en waarvan êén het aangesneden probleem behandelt; "Von Zahlen und Figuren" door H, Rademacher en 0. Toeplitz, Het boek vergt zeer weinig wiskundige voorkennis. Maar de ondertitel duidt den inhoud juist aan met; "Proeven van mathematisch denken voor liefhebbers der wiskunde". Almelo. .0de fries. '3 PEREN TIJDSCHRIFTEN ENZ, ALPHABETISCHEKLAPPER OP CIRCULAIRES EN AANSCHRIJVINGEN ten behoeve van den landmeetkundigen dienst van het kadaster0 106 4- II blz(gestenc.), 21 x 29 em? Vereen! ging voor Kadaster en Landmeetkundev le50. In dezen klapper zijn opgenomen alle circulaires en aan schrijvingen (departementale missives), die van belang zijn voor den landmeetkundigen dienst van het kadaster. Hij bevat een ver wijzing daarnaar voor een groot aantal trefwoorden. De klapper loopt voor wat betreft de circulaires tot en met 29 November 1941 (circulaire no. 3059) en voor de aanschr1.1 vingen tot en met 9 December 1941. Samenstellers; de Heeren JCMCH0 Heines, ingenieur-verificateur van het kadaster te fs-GravenhageA.J, Guichard en W„ Nikkels, landmeters van het kadaster resp, te "s-Gravenhage en Rotterdam. Evenals de elders aangekondigde alphabetische tafel op circu laires, voorziet ook deze klapper in een groote behoefte. Hij heeft zijn bijzondere waarde, omdat hierin ook de aanschrijvingen zijn verwerkt. Het is wel aardig hier te vermelden, dat wij ongeveer 4 jaar geleden het initiatief namen tot het samenstellen van een derge- lijken klapper. Toen we daarmee reeds een begin hadden gemaakt,, deelde de Heer W.AS Loeffen, teekenaar van het kadaster destijds te Maastricht, ons mede, dat ook hij een zelfde voornemen reeds gedeeltelijk ten uitvoer had gebracht. Met behulp van de door- ons verzamelde gegevens stelde hij toen een omvangrijke lijst samen in een cahier, dat hij mede ter beschikking stelde van zijn collega1s te Maastricht. Ten einde deze lijst zoo volledig mogelijk te doen zijn, wendden wij ons tot den Heer Heines, destijds hoofd van het 'bureau van den landmeetkundigen dienst te f s-Hertogenbosch. Tot ons genoegen vonden wij hem bereid deze lijst te verifieeren Als resultaat van zijn hoog gewaardeerde medewerking ontvingen

Orgaan der Vereeniging TAK | 1943 | | pagina 9