Hoe dit te verklaren is In de eerste plaats heeft de titel van tekenaar of technisch ambtenaar van het Kadaster een betrouwbare klank gekregen,want daar mede wordt naast technische vaardigheden een dosis pa rate kennis gewaarborgdIn de tweede plaats is men op de hoogte met de omstandigheid dat de kadastrale bron niet zal opdrogen, daar het Centraal teken- en Oplei dingsbureau voor een geregelde toevoer van afgestudeer de cursisten zorgt, en de derde plaats schijnen genoemde diensten en instellingen te weten, dat de bezoldiging van de tekenaars en technische ambtenaren van het Ka daster geen gelijke tred heeft gehouden met de meerdere bruikbaarheid waarop de ambtenaren konden bogen. Daar lagen dus de kansen voor de vele kapers op de kust Behalve het Kadaster zijn er onder de aangehaal de diensten nog enkele, die hun ambtenaren een eigen opleiding geven,sommigen van de grond af aan we noe men hier de Topografische Dienst),andere geven er de voorkeur aan om hun specialisten te vormen uit persoi» nen, die een bepaalde technische vooropleiding hebben genoten, b.v. K.L.M. en B.P.M. Deze laatsten willen dus voor het bijzondere karakter van hun dienst de nood zakelijke aanvullingen zelf doceren. Onder deze diensten zijn er die minimum eisen stellen aan de sollicitanten.En zelfs daarvoor biedt het C.T.O. nog mogelijkheden, want aan dit bureau worden behalve dé opleiding voor tekenaar van het Kadaster nog tekenaars, o.a, opgeleid (in de regel van meet af aan), die later aan het toelatingsexamen voor de cursus kunnen deelne- men. Onder de niet geslaagden blijkens dikwijls nog krach ten te schuilen aan wie elders betere vooruitzichten ge boden worden. In het gesignaleerde zit iets scheefs. De ene dienst leidt op en de andere plukt de vruchten.Het ene departe ment bezoldigt een groep ambtenaren naar een minder gun stige regeling, het andere ziet kans om diezelfde groep ambtenaren een betere regeling aan te bieden. 15

Orgaan der Vereeniging TAK | 1946 | | pagina 15